یکشنبه, 17 بهمن,1395

کیانوش هم مثل بقیه ملی پوشان باید تابع قوانین باشد

رییس فدراسیون وزنه برداری:برای موفقیت در انتخابات جهانی برنامه داریم

کیانوش هم مثل بقیه ملی پوشان باید تابع قوانین باشد
رییس فدراسیون وزنه برداری در خصوص کاندیداتوری خود در یکی از پست های اصلی و تاثیرگذار (ریاست، دبیرکلی و نایب رییسی فدراسیون جهانی معتقد است؛ اولویت فدراسیون وزنه برداری کشورمان گرفتن یک پست مهم در فدراسیون جهانی است تا بتوانیم وجهه جهانی وزنه برداری ایران را ارتقاء دهیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ نشست خبری علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری که داود باقری نایب رییس، غلامرضا سیاهپور دبیر فدراسیون و سجاد انوشیروانی سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان در آن حضور داشتند؛ صبح امروز یکشنبه(17 بهمن ماه) با حمایت شرکت آسان پرداخت(آپ) که حامی مالی فدراسیون وزنه برداری در بازی های المپیک 2016 ریو بود و با استقبال چشم گیر رسانه های(دیداری، شنیداری و نوشتاری) در سالن کنفرانس این مجموعه برگزار شد.

 

علی مرادی رییس فدراسیون در ابتدای نشست، صراحتاً از بودجه محدود این فدراسیون مدال آور المپیکی سخن گفت و در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر میزان واقعی بودجه این فدراسیون، گفت: وزارت ورزش ۷۵ میلیارد تومان بودجه در خصوص ورزش قهرمانی در اختیار دارد و کمیته ملی المپیک نیز ۶۰ میلیارد تومان بودجه ورزش قهرمانی دارد که از این مبلغ تاکنون سه میلیارد و ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش به وزنه برداری اختصاص یافته است که ما تاکنون ۷۵ درصد از این بودجه را از وزارت ورزش گرفته‌ایم. کمیته ملی تاکنون ۶۸ درصد از این مبلغ را به ما پرداخت کرده است.

وی افزود: این مبلغ برای رشته پرافتخاری همچون وزنه برداری بسیار کم و ناچیز است چرا که ما نسبت به سایر رشته ها برنامه‌های بسیار سنگین‌تر را داریم. این بودجه قابل تجدیدنظر است.چون بودجه بر اساس برنامه تصویب می شود به نظرم ما در برنامه هم موفق بوده‌ایم و چشم و چراغ کاروان ایران در المپیک 2016 ریو بودیم.

رییس فدراسیون وزنه برداری در خصوص تلاش انتخاباتی خود برای حضور در فدراسیون جهانی نیز تصریح کرد: بنا به دعوت رییس کنفدراسیون قاره پان آمریکن به این قاره رفتیم و جلساتی داشتیم. با وزیر ورزش دومینیکن و رییس کمیته ملی المپیک مذاکره داشتیم و برنامه هایمان را اعلام کردیم. وزنه برداری در جهان شخصیت و اعتبارش را کمتر جلوه می دهد و مسائلی از جمله مسائل مالی و مبارزه با دوپینگ مطرح شد. الگو های خوبی در ایران داریم که در آنجا مورد استقبال قرار گرفت. شاید دلارهای نفتی عربی کار ما را کم جلوه کند اما اکنون هم کارهای خوبی انجام می‌دهیم که موفق هم بوده‌ایم. آنجا برای پست ریاست و دبیر کلی اعلام آمادگی کردیم و درباره بدنه فدراسیون جهانی هم برنامه داریم. اولویت، گرفتن یک پست مهم در فدراسیون جهانی است تا بتوانیم وجهه جهانی وزنه برداری را بیشتر کنیم.

 

وی ادامه داد: رقابت بسیار جدی است و ما هم یک مدعی جدی هستیم. برای ریاست، دبیر کلی، اعضای هیات رییسه و در بدنه فدراسیون جهانی و در کمیته های مختلف هم نامزد داریم. همه نامزد‌های ما نیز از نخبه‌های خوب در قسمت های مختلف هستند.

مرادی در رابطه به اینکه آیا با تاماش آیان هم درباره نامزد شدن خودش صحبت کرده است؟ بیان کرد:به عنوان نامزد از کسی اجازه نمی گیریم و رودربایستی نداریم. رقیب جدی هستیم و همه را رقیب جدی می بینیم. خود تاماش آیان هم رقیب است و بر اساس همان برنامه هایمان پیش می‌رویم. الان یکی از آسیب‌های جدی وزنه‌برداری عدم به کار گیری خرد جمعی در ٥ قاره است. ما مدیران خوبی در ٥ قاره داریم که می توانند کارهای بزرگی انجام دهند اما کنار مانده‌اند. اعتقاد داریم باید از تمام ظرفیت های وزنه‌برداری دنیا استفاده کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چقدر شانس برای موفقیتش در انتخابات فدراسیون جهانی قائل است؟ بیان کرد: انتخابات شانسی نیست. شاید یک جاهایی کسی از لپ لپ خارج شود اما در وزنه‌برداری اینطور نیست. ما با برنامه ورود کرده‌ایم و اگر برنامه نداشتیم وارد نمی شدیم. ما تجربه ١٢ سال دبیری کنفدراسیون آسیا و ١٢ سال ریاست فدراسیون ایران را به کار گرفته ایم. افراد توانمند مدیریتی رابه کار گرفته‌ایم تا برنامه‌ای قوی داشته باشیم. زمانی که مدیرت در آسیا را بر عهده گرفتیم به مراتب وضعیتی پایین‌تر از اروپا داشت اما با تلاش ما بهتر از آنجا شد که البته اگر با همین وضعیت پیش برود آسیا به سال های قبل باز می گرد چون مسوولان کنونی آسیا اوزان را هم نمی‌شناسند.

مرادی گفت: برای حضور در انتخابات فدراسیون جهانی اعلام آمادگی کرده‌ایم که امیدوارم بتوانیم پست‌های مناسب و تأثیرگذار را در اختیار داشته باشیم. موضع ایران را که در حال کمرنگ شدن است تقویت کنیم. برای حضور در انتخابات ریاست، دبیرکلی و هیأت اجرایی کاندید خواهیم شد و در کمیته‌های مختلف نیز نفرات موردنظر خود را معرفی خواهیم کرد.

وی در خصوص شانس رقابت با تاماش آیان، رییس فعلی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری گفت:‌ ارزیابی‌های متعددی در این خصوص وجود دارد، رقابت در این دوره جدی است، ما هم با برنامه گام به میدان رقابت خواهیم گذاشت. البته حضور در چنین انتخاباتی شانسی نیست و در ورزش امروز ورود به چنین عرصه‌ای نمی‌تواند شانسی باشد، ما هم با برنامه حرکت کردیم و با اتکا به حضور 12 ساله بر کرسی دبیرکلی آسیا و ریاست فدراسیون وزنه‌برداری تصمیم گرفتیم.

مرادی ادامه داد: زمانی که کنفدراسیون آسیا را تحویل گرفتیم، شرایط به‌ مراتب پایین‌تری از اروپا داشتیم اما حالا اوضاع برعکس شده است. برنامه جامعی برای انتخابات فدراسیون جهانی داریم که خوشبختانه وزارت ورزش و جوانان هم برای حمایت اعلام آمادگی کرده‌اند. یکی از آسیب های جدی در وزنه‌برداری عدم به‌کارگیری خرد جمعی در سطح 5 قاره است که از این خرد در برگزاری رویدادهای مهمی مانند المپیک استفاده نمی‌شود و تنها در اختیار عده معدودی قرار گرفته است.

 

وی در خصوص عدم حضور کیانوش رستمی در اردوهای تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان نیز تاکید کرد: ما وقت داریم تا کیانوش به جمع اعضای تیم ملی بزرگسالان بازگردد و به صورت تیمی کار کند و منافع ملی دنبال شود. جای نگرانی نیست. قوانین درون اردویی تدوین شده که همه باید آن را رعایت کنند. کیانوش رستمی حرفه ای است و درکی متقابل بین فدراسیون و او می تواند ایجاد شود و حفظ حرمت سرمربی هم الزامی است. تعاملات در این باره ایجاد می شود. اگر این موضوع حل نشود بر اساس نظر سرمربی و شورای عالی، وزنه بردارانی که در این قالب تیم نباشند در اعزام های برون مرزی شانسی ندارند. این قوانین را رعایت نکنند در برنامه برون مرزی ها نخواهد بود.

رییس فدراسیون در خصوص انتخابات کمیته ملی المپیک بیان کرد: ابتدا به انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری فکر می‌کنم .

مرادی در خصوص ماجرای حضور مسئولان وزنه برداری آمریکا در ایران گفت: ما از همه دعوت کرده ایم و از مسئولان وزارت امور خارجه استعلام می گیریم. هرچه نظر مسئولان باشد طبق همان عمل می کنیم. در این موارد ما تابع قوانین کشور هستیم.ما گام به گام پیش رفته‌ایم و برنامه خوبی داریم. جا دارد از وزارت امور خارجه و سفیرهای ایران در کشورهای دیگر تشکر ویژه کنم. اکنون وزارت خارجه و وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اعلام حمایت کرده‌اند و ما هم با تمام توان پیش می رویم.

 

رییس فدراسیون در خصوص لباس بانوان وزنه بردار بیان کرد: در جلسه با رییس فدراسیون جهانی اعلام شد که چرا ایران در وزنه برداری بانوان فعالیتی ندارد. جلساتی با مسئولان داخلی ورزش داشتیم تا بتوانیم کارمان را شروع کنیم. اساسنامه ما تقویت شد و نایب رییس بانوان هم در فدراسیون جای گرفت. در بدنه اساسنامه، وزنه‌برداری بانوان مطرح است و این اساسنامه در حال سیر مراحل اداری برای تصویب است. تا چند وقت دیگر کلاس مربیگری برای بانوان انجام می شود و بالغ بر ٤٠ نفر ثبت نام کرده‌اند که خودمان باور نمی‌کردیم. همان لباسی که مدنظر داریم مورد تایید جهانی است. از همین پوشش مناسب در رقابت های مختلف استفاده می‌شود که واقعا مناسب است. اساسنامه تا پایان سال تایید می‌شود و فعالیت بانوان هم اکنون هم در حال انجام است. مسابقات بین المللی نیاز به موارد مختلف دارد مثل حداقل رکوردها برای حضور در مسابقات و سال آینده جشنواره گروه‌های سنی را نیزخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با وجود محدودیت های مالی درست است در وزنه برداری بانوان سرمایه گذاری شود؟ بیان کرد: با سرمایه گزاری‌های انجام شده در ورزش بانوان دیدیم که کیمیا علیزاده در ریو درخشید و توانایی یک بانوی ایرانی را اثبات کرد. با توجه به علاقه‌های زیاد به وزنه برداری، با رویکرد حمایتی وارد شده ایم و قول حمایت از برنامه های بانوانمان از وزارت ورزش را گرفته ایم و اصلا دوست نداریم به ورزش بانوان بی توجه باشیم.

 

مرادی در خصوص حضور تیم های نظامی در لیگ برتر وزنه برداری سال آینده تاکید کرد: برای ما فرق ندارد کدام تیم نظامی در وزنه‌برداری باشد.ما از تیم های فعال در وزنه بردای حمایت می‌کنیم. بیشتر شدن تعداد تیم‌ها هم خوب است چون صدا و سیما پوشش خوبی از مسابقات ما دارد و اکنون وزنه‌برداری این فضا را دارد که حامیان مالی وارد شوند. البته دوست نداریم تیم‌ها یک سال بیایند و بعد بروند. اینطور خوب نیست. امیدواریم که سال آینده هم لیگی پویاتر داشته باشیم. باید زیرساخت هایمان را بهتر کنیم تا کیفیت کارمان بیشتر شود و بتوانیم در لیگ فعالیت گسترده‌ای داشته باشیم. این طور نباشد که تیم ملی بسازد و تحویل باشگاه داده شود. باشگاه‌های ما هم باید در استعدادیابی فعالیت کنند. انتظار داریم کار تیم ملی که تمام می‌شود باشگاه ها بتوانند از ملی پوشان حمایت کنند. مدیریت در فوتبال چون پول دارد راحت تر است.