دوشنبه, 25 مرداد,1395

پشت صحنه درخشش پولادمردان کشورمان در ریو تفکری کارآمد وجود دارد

علی مرادی برندی ارزشمند برای وزنه برداری ایران

پشت صحنه درخشش پولادمردان کشورمان در ریو تفکری کارآمد وجود دارد

بی شک درخشش این روزهای کاروان وزنه برداری در بازی های المپیک 2016 به قدری بزرگ و ارزشمند برای مردم و اهالی ورزش کشور به شمار می رود که قطعا به بخشی از بحث های داغ روزمره تک تک ما در کوچه و برزن تبدیل شده است. شاید اگر مدتی قبل تر ؛ یعنی پیش از اعزام تیم ملی وزنه برداری به بازی های المپیک 2016 به صورت آماری از مردم و اهالی ورزش کشور سوال می شد که چقدر روی افتخار آفرینی بچه های ملی پوش و ارزشمند وزنه برداری در بازی های ریو حساب باز می کنند؟ کمتر کسی می توانست پیش بینی یک چنین نتایج ارزنده ای را در این دوره از بازی ها داشته باشد. اما حالا ما هستیم و کاروان طلایی و پرافتخار وزنه برداری که در ریو فراتر از پیش بینی ها ظاهر شد. کاروانی که به سرپرستی و مدیریت مردی از جنس خود در آوردگاهی بزرگ بنام المپیک؛ یکه و تنها تا به امروز بار مدال آوری و قرار گرفتن در رنکینگ مدالی المپیک را به دوش کشیده است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ آوردگاه بزرگ المپیک ،از دو دیدگاه ؛ میدانی معتبر و پرفروغ برای وزنه برداری ایران به شمار می رفت. میدانی که مدیریت و بخش فنی وزنه برداری بی صبرانه درانتظار یک چنین رویدادی بودند تا ثابت کنند چه در روی تخته و چه در پشت صحنه مسابقه یعنی دربخش مدیریتی و فنی حرف های زیادی برای گفتن دارند . حرف هایی که جایی برای بازگو کردنش بهتر از بازی های المپیک وجود نداشت. بی شک در بخش فنی بیش از آنچه که رستم و سهراب وزنه برداری روی تخته برای جهانیان در نبرد با پولاد سرد به نمایش گذاشتند بیشتر سخنی به میان آوردن گزافه گویی است .اما در بخش مدیریتی که به نظر می رسد اندکی در میان هیاهوی طلایی شدن و درخشش ستاره های وزنه برداری ایران مغفول ماند، نقش پررنگ مدیریت کارآمد وزنه برداری واتخاذ تاکتیکی قابل قبول دراین بخش که تاثیرانکارناپذیرش در میدان ریونمود پیدا کرده و نمره قبولی گرفت. آری منظور و مقصودمان از نگارش این متن ابتدا تلنگری است به خودمان در این باب و ثانیا تذکری است به برخی منتقدین که پیش ازبازی های المپیک ریو؛ کوچکترین حواشی را در وزنه برداری بزرگنمایی کرده و آنرا به چالشی برای وزنه برداری و مدیریت این مجموعه تبدیل می کردند! غافل از آنکه مدیر کاربلد و باتجربه وزنه برداری ایران یعنی علی مرادی در طول دوران مدیریتش چه در عرصه داخلی و چه درپست های ارزشمند بین المللی خیلی خوب می دانست که چطوردرشرایط بحرانی با سیلی صورتش را سرخ نگه دارد اما نگذارد حتی خم به ابروی زیرمجموعه اش بیاید،اما هجمه های منفی فراوانی به سمتش نشانه رفت تا نه تنها او بلکه کل مجموعه وزنه برداری ایران را هدف قراردهد. موانعی ریز و درشت که تنها هدفش متوقف کردن موتور محرک وزنه برداری ایران در مسیر ریو 2016 بود!بی تردید اگر با دقتی بیشتر به این قبیل انتقادات مخرب متمرکز شویم قطعا درک می کنیم که این هجمه ها نه تنها مدیریت وزنه برداری ، بلکه ریشه وزنه برداری کشوررا هدف قرار داده بود. ریشه ای که امروز در ریو 2016 با تنیدن خود در آوردگاهی بزرگ به نام المپیک آنچنان چهره پرفروغ و قیمتی اش را به رخ مدعیان کشیده که تردید نداریم نمای زیبا و صدای گوش نوازش تا 4 سال بعد یعنی المپیک 2020 همچنان دریاد و خاطردنیا باقی خواهد ماند.

خاطره ای شیرین که قطعا نام و نقش کلیدی علی مرادی بعنوان لیدری توانمند درآن به نیکی (مثل المپیک 2000سیدنی) حک می شود. مردی که برای بارور شدن غرورملی در بازی های المپیک 2016 ریو همه سختی ها ، کمبودها، تهمت ها و بی حرمتی های ناجوانمردانه را به جان خرید تا در کارزار المپیک برای ایران و ایرانی آبروداری کند. از اعتبارش هزینه کرد تا برای وزنه برداری ایران دوباره در عرصه بین المللی اعتبار کسب کند. رنج دوری از خانواده و فرزندانش را بجان خرید تا مبادا خانواده وزنه برداری و ملی پوشان این رشته برای موفقیت در میادین بین المللی چیزی کم داشته باشند. آنقدر پشت صحنه برای سربلندی وزنه برداری و وزنه برداران ایران خون دل خورد تا ملی پوشان المپیکی کشورمان روی صحنه مسابقه سفیرانی شایسته برای ایران بوده و مبلغانی برای زنده ماندن نام و خاطر خون شهدای عزیز و سربلند ایران اسلامی باشند. حال با این همه سختی و مرارت آیا حق است که زحمات مدیری توانمند و دلسوز را نادیده گرفت؟ آیا درست است چشمانمان را روی تمامی حقایق و زحمات شبانه روزی که علی مرادی و مجموعه خدوم وزنه برداری در این مدت برای سرافرازی و احتزار پرچم مقدس ایران اسلامی در میدان بزرگ المپیک متحمل شدند ببندیم و حقایق را برای رسیدن به منافع شخصی خود ناحق کنیم؟
بی شک علی مرادی امروزبا توجه به رزومه بسیار ارزشمندی که در عرصه های مختلف مدیریتی داخلی و بین المللی دارد به برند مدیریتی برای وزنه برداری و ورزش ایران تبدیل شده است. برندی معتبر که همه دیدیم حتی وقتی پشت صحنه مسابقه ودر کنار ملی پوشان المپیکی کشورمان حاضر می شود حتی کادراجرایی مسابقات با شناخت کاملی که از وی (علی مرادی) دارند به خود اجازه نمی دهند کوچکترین حقی را از وزنه برداران ایرانی ضایع کنند.زیرا به درستی می دانند که علی مرادی با زیرو بم وزنه برداری به خوبی آشنا است و سالها جزو مدیران تاثیرگزاروزنه برداری جهان و قاره آسیا بوده است. بنابراین همین موضوع ضمن اینکه عاملی بسیار موثر است برای بالارفتن انگیزه و روحیه وزنه برداران و کادرفنی تیم ملی ، مانعی جدی است برسر راه دست اندرکاران برگزاری مسابقات و هیات اجرایی رقابتهای وزنه برداری المپیک تا احیانا خیال شیطنت به سرشان نزند و حتما وزنه برداری ایران را یک سروگردن بالاتر از تیم های دیگر احساس کنند.
به هر روی مطمئنا همه آنهایی که درخشش وزنه برداری ایران را در بازی های المپیک 2016 ریو دیدند و احساس غرور ملی در وجودشان تبلور یافته است، نیک می دانند که اگر تیمی قدرتمند با تاکتیکی درست و از پیش تعیین شده حامی و هدایت کننده ورزشکاران و ملی پوشان شایسته تیم ملی وزنه برداری کشورمان درباشکوه ترین آوردگاه ورزش جهان وجود نداشت، درخشش در این میدان با یک چنین صلابتی غیرممکن بود. پس بهتر است دست از لجاجت هایی که منطقی درست پشتش نهفته نیست برداریم و قدر داشته های ارزشمند و برندهای معتبر بین المللی خود رابدانیم تا درنهایت بتوانیم مثل بازی های المپیک 2016 ریو بدرستی از توان مدیرانی توانمند مثل علی مرادی که برند بین المللی ورزش ایران به حساب می آیند در عرصه های مختلف و کلیدی ورزش کشور استفاده و بهره برداری نماییم.