جمعه, 14 خرداد,1395

وزنه برداری ایران استاندارد های لازم برای میزبانی جهانی را دارد

آیان:امیدوارم سال آینده ایرانی ها کرسی جهانی کسب کنند

وزنه برداری ایران استاندارد های لازم برای میزبانی جهانی را دارد
تاماش آیان رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری ابراز امیدواری کرد: سال آینده یک ایرانی بتواند به عضویت یکی از کرسی ها فدراسیون بین المللی وزنه برداری دربیاید.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ تاماش آیان پس از پایان رقابت های بین المللی فجر، در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه ها گفت: سالها بود که در انتظار میزبانی ایران برای برگزاری رقابت های بین المللی بودم.به شما ایرانیان به خاطر کسب نتایج خوب ورزشکارانتان و میزبانی خوبتان تبریک می گویم.ایرانی ها همیشه ورزشکاران، داوران و افراد فنی خوبی داشته است و مدیران این کشور با دیپلماسی ورزش آشنا هستند. ایران در گذشته رقابت های وزنه برداری نامجو و هم اکنون پیکارهای جام فجر را برگزار می کند اما بدون توجه به نام مسابقه ها، ‌از شما درخواست می کنم رقابت هایی در سطح بالاتر را برگزار کنید.
آیان با اشاره به اینکه وزنه برداری بدون ایران معنا ندارد،‌ گفت: برگزار نکردن مسابقه مانند غذای بدون نمک و ادویه است. در حالی که شما این قدرت را دارید تا مسابقه های مهمی را برگزار کنید اما تاکنون نتوانسته بودید ظرفیت خود را در این زمینه نشان دهید.
وی ادامه داد: بنده با وزیر ورزش و جوانان، رییس و دبیرکل کمیته ملی المپیک و دکتر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدارهای جداگانه و ثمربخشی داشتم. خوشبختانه با بسیاری از ورزشکاران و مربیان نیز ملاقات هایی داشتم و این افتخار نصیبم شد تا با محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران دیدار کنم.
آیان در خصوص ریاست فدراسیون وزنه برداری کشورمان اظهار کرد: مرادی نیز با توجه به تجربه، سابقه مدیریتی و دبیرکلی کنفدراسیون وزنه برداری آسیا توانسته است این فدراسیون را در مسیر خوبی قرار دهد.
آیان در خصوص مبارزه با دوپینگ تصریح کرد : هم اکنون فدراسیون بین المللی وزنه برداری در جایگاه نخست مبارزه با دوپینگ قرار دارد و از تمام ظرفیت های آموزشی خود در این زمینه استفاده می کند.جلسه آموزشی روز گذشته با حضور دکتر پاتریک شاماش رییس کمیته ضد دوپینگ فدراسیون بین المللی وزنه برداری و با حضور 120 نفر برگزار شد و دو نفر از ایران در این دوره آموزشی حضور داشتند.
رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری اضافه کرد : در این دوره با دکتر طباطبایی و گلشن گفت وگو کردم و مایلم آنها در فعالیت های ضد دوپینگ این فدراسیون حضور داشته باشند.
آیان با بیان اینکه 190 کشور عضو فدراسیون بین المللی وزنه برداری هستند، افزود : سال آینده مجمع انتخاباتی این فدراسیون برگزار خواهد شد و امیدوارم یک ایرانی بتواند یکی از کرسی های فدراسیون بین المللی وزنه برداری را کسب کند.
وی با بیان اینکه مردم و ورزش ایران را دوست دارد، تاکید کرد: امیدوارم با برگزاری این رقابت ها، دریچه جدیدی بر روی وزنه برداری ایران گشوده شود و شما خواهید دید که این مسابقه ها، نیروی محرکی برای وزنه برداری ایران در آینده خواهد بود.
رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری افزود: امیدوارم در دوره های بعد از کشورهای بیشتری برای حضور در رقابت های جام فجر دعوت کنید تا سایر کشورها نیز قدرت ایرانیان در برگزاری چنین رویدادهایی را از نزدیک مشاهده کنند.
تاماش آیان بهداد سلیمی را وزنه بردار محبوب خود دانست خاطر نشان کرد :‌ خوشحالم که بهدادسلیمی به صحبت های من گوش داد و به وضعیت آسیب دیدگی خود رسیدگی کرد.
رییس فدراسیون بین المللی وزنه بردار تصریح کرد: اما موفقیت بزرگ در رقابت های جام فجر، شکسته شدن رکورد جهان در وزن 85 کیلوگرم بود.زمانی که مدال کیانوش رسمتی را اهدا می کردم، او به من گفت حضور شما مرا به وجد آورد تا رکورد جهان را جا به جا کنم.
رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری در مورد احتمال میزبانی ایران در رقابت های قهرمانی آسیا و جهان افزود : خوشحالم می شوم که ایران بتواند پیکارهای جهانی را برگزار کند اما طبق قوانین، مسابقات آقایان و خانم ها به طور همزمان برگزار می شود، از نظر من وزنه‌برداری برای خانم ها خوب است و باید عنوان کنم که وزنه برداری نخستین فدراسیونی بود که پذیرفت که بانوان با حجاب در مسابقه ها شرکت کنند.
وی با بیان اینکه همیشه به ادیان الهی احترام می گذارد، افزود : شنیده‌ام فعالیت‌های بانوان ایرانی در وزنه برداری آغاز شده است. اگر ایران بتواند مسابقات همزمان آقایان و بانوان را برگزار کند، فکر می‌کنم به زودی درباره میزبانی ایران برای رقابت های جهانی صحبت خواهیم کرد.