چهارشنبه, 23 فروردین,1396

وزنه بردارانم برای کسب مدال به المپیک2018 نوجوانان آرژانتین می روند

برخواه: نایب قهرمانی جهان، نتیجه بدی نیست

وزنه بردارانم برای کسب مدال به المپیک2018 نوجوانان آرژانتین می روند

سرمربی تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در خصوص عملکرد شاگردانش در رقابت های جهانی بانکوک تایلند توضیحاتی را ارائه کرد که در ذیل آن را خواهید خواند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ محمد حسین برخواه سرمربی تیم های ملی نوجوانان و جوانان کشورمان در خصوص رقابت های قهرمانی نوجوانان، که ایران به مقام نایب قهرمانی دست یافت، تصریح کرد: در رقابت تیمی به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کردیم و در بخش کسب سهمیه بازی های المپیک 2018 نوجوانان در رده اول قرار گرفتیم.نسبت به نتایج کسب شده بد عمل نکردیم.در دسته 94+ کیلوگرم شانس قهرمانی داشتیم و انتظارمان، از محمد رضا روشنی با داشتن روحیه جنگندگی این بود که بتواند به مدال طلا دست پیدا کند. ولی در مهار وزنه 205 کیلوگرم ناموفق عمل کرد و دچار آسیب دیدگی شد. محمد شهاب انداز نیز طلای دوضرب را گرفت و توانستیم در آخرین روز نتایج خوبی را بدست بیاوریم.

سرمربی تیم ملی وزنه برداری نوجوانان در رقابت های جهانی بانکوک تایلند در خصوص آنالیز ملی پوشان کشورمان گفت: یکی از نفرات خوب ما در دسته 85 کیلوگرم مهدی پاپی بود. وی با توجه به اینکه در مسابقات جهانی سال قبل در پنانگ مالزی حذف شده بود با توانایی زیاد،عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت و حتی می توانست بهتر عمل کند و در نهایت با قدرتمندی مثال زدنی بر روی سکوی جهانی بایستد. اگر این وزنه بردار روند رو به رشد خودش را با شتاب بیشتری طی کند و رکوردهای بیشتری را به ثبت برساند، می تواند در آینده نزدیک یکی از نفرات تیم ملی بزرگسالان باشد.

  

وی در خصوص افشین طاهری و محمد مویدی آملی دو وزنه بردار دسته 77 کیلوگرم افزود: طاهری در حرکت یکضرب عملکرد خوبی داشت. وزنه 139 کیلویی را زد و از عملکرد او راضی بودم. اگر در حرکت یکضرب وزنه 141 کیلویی را مهار می کرد و حتی او می توانست در اوزان 85 و 94 کیلوگرم مدال دریافت کند. در حرکت دوضرب نیز وزنه 162 برای او سنگین نبود و آن را مهار کرد ولی داورها به او خطا دادند تا در مجموع چهارم شود. وی تمریناتش را به طور منظم ادامه دهد آینده درخشانی در وزنه برداری خواهد داشت. طاهری در رقابت های آتی بین المللی به دسته 85 کیلوگرم خواهد رفت.

برخواه در خصوص دیگر وزنه بردار دسته 77 کیلوگرم تیم ملی نوجوانان کشورمان اضافه کرد: محمد مویدی دیگر وزنه بردار دسته 77 کیلوگرم کشورمان به دلیل تجربه مسابقات آسیایی و جهانی در سال قبل انتظار بیشتری از او داشتم. در حرکت دوضرب می توانست با وزنه 167 کیلویی مدال بگیرد و در کل از عملکرد او راضی نبودم. ولی رقابت در دسته 77 کیلوگرم نوجوانان جهان خیلی سنگین تر از اوزان دیگر بود. هریسون جیمز مائورس وزنه بردار امریکایی که سال قبل نیز در مسابقات جهانی پنانگ مالزی حضور داشت، در این دوره هم رکورد دنیا را جابجا کرد.

قهرمان اسبق جهان در خصوص عملکرد شاگردانش در وزن 85 کیلوگرم تاکید کرد: امیر رضا عسکری دون، در یکضرب وزنه 135 کیلویی و در دوضرب 160 کیلوگرمی را به نام خود ثبت کرد و وزنه 163 را در قیچی زدن انداخت. وی با مهار این وزنه می توانست پنجم جهان شود که در نهایت به جایگاه هفتمی رسید. عسکری دون در سال 2018 یکی از مدعیان کسب مدال طلای بازی های المپیک نوجوانان خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف ما در مورد اعزام تیم ملی وزنه برداری نوجوانان به مسابقات جهانی بانکوک، کسب تجربه دو وزنه بردار المپیکی به نام های امیر رضا عسکری دون و محمد شهاب انداز بود. این وزنه برداران آینده دار امیدهای ما برای کسب مدال های طلای بازی های المپیک نوجوانان در سال 2018 به میزبانی آرژانتین خواهند بود.

سرمربی تیم های پایه در خصوص بهترین های رقابت های وزنه برداری نوجوانان جهان در بانکوک تایلند گفت: دو وزنه بردار امریکایی(کلارنس کامینگز و هریسون جیمز مائورس) عملکرد فوق العاده ای در رقابت های جهانی نوجوانان داشتند و در جدول رده بندی بهترین ها، در صدر قرار گرفتند. آرتیوم آنتروپوف وزنه بردار85 کیلویی قزاقستان، گوگیچائف دسته 94+ کیلوگرم از روسیه و کوروسکی از بلاروس که مدال طلای فوق سنگین را بدست آوردخیلی پرقدرت وزنه زدند و به طور حتم در آینده بیشتر از این وزنه برداران خواهید شنید.

برخواه در خصوص شرایط کنونی وزنه برداری کشورمان در رده های سنی مختلف گفت: وزنه برداری ایران هم اکنون در اوج است و در مسابقات بین المللی سال قبل هم تمامی تیم های رده های سنی کشورمان با موفقیت و سربلندی از رقابت های بیرون آمدند. امسال نیز با کمبودها و بضاعت اندک مالی، در نوجوانان جهان نتیجه بدی نگرفتیم ولی به دنبال کسب مدال های بیشتری از این مسابقه بودیم.در مجموع عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشتیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشورهای هم چون امریکا و کلمبیا که سال های قبل جایگاهی در وزنه برداری دنیا نداشتند خیلی خوب کار می کنند. 15 سال پیش عناوین و مدال ها بین چند کشور محدود تقسیم می شد، ولی در چند سال گذشته مدال های بین کشورهای زیاد دیگر رد وبدل می شود. در رقابت های نوجوانان جهان به میزبانی بانکوک 18 تیم به طور کامل پا به مسابقات گذاشته بودند و حتی مسئولان فدراسیون جهانی در جلسه قبل از آغاز مسابقات(کنگره) به صورت رسمی اعلام کردند؛ این حجم استقبال در رده نوجوانان در وزنه برداری بی سابقه بوده است.

برخواه با بیان این مطلب که اکثر کشورها در حال سرمایه گذاری در وزنه برداری هستند، اظهار داشت: کشورهای دیگر در وزنه برداری بیشتر کار کرده اند و این نشانگر این است که برای عقب نماندن از این کورس، باید بیشتر تلاش کنیم و دیگر نمی شود با حداقل امکانات نفرات تیم ملی را به مسابقات جهانی اعزام کنیم و دل خوش باشیم که با همت و غیرت ایرانی می توان در رقابت با بهترین های دنیا موفق باشیم!

سرمربی تیم های پایه ای وزنه برداری کشورمان در خصوص پشتوانه سازی نیز خاطر نشان کرد:بعد از مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا، فرصت زیادی خواهیم داشت تا پتانسیل های وزنه برداری سراسر کشور که سال های قبل شناسایی کردیم را به اردوهای تیم ملی نوجوانان دعوت کنیم، برهمین اساس برای سال های آینده نیز پرقدرت در مسابقات بین المللی به خصوص رقابت جهانی شرکت خواهیم کرد.