یکشنبه, 05 اردیبهشت,1395

نقدی بر میزبانی ازبکها

خوش خدمتی میزبان برای جلب رضایت پدرخوانده!

نقدی بر میزبانی ازبکها
چهل و ششمین دوره رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا در حالی از روز (یکشنبه 5 اردیبهشت ماه 95) با رقابت های دسته 48 کیلوگرم زنان آغاز شد که میزبانی ازبک ها در حد معمولی است و خیلی چنگی به دل نمی زند!
به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ گروه نخست کاروان وزنه برداری ایران صبح جمعه ای که گذشت در حالی وارد فرودگاه شهر تاشکند شد، که در همان ابتدای امر هماهنگی لازم برای ورود تیم های شرکت کننده انجام نشده بود و میهمانان ازبک ها در فرودگاه تزدیک به دوساعت معطل بودند.
اما میزبانی ازبک ها پس از ورود تاماش آیان رئیس فدراسیون بین المللی، تحت الشعاع این موضوع قرار گرفت تا همه برنامه ها حول محور حضور آیان قرارگرفته و درنهایت وی از حضور در این کشور راضی باشد ! ازبک ها به نوعی سعی دارند با بدست آوردن رضایت فدراسیون بین المللی بتوانند همچون گذشته کرسی های دیگر بین المللی را نیزاز آن خود کنند.
(( تبعیض درپذیرش و اسکان تیم ها!))
شرکت کنندگان در این رقابت ها در2 هتل (ازبکستان) و (میران) شهر تاشکند مستقر شده اند. اما نکته ابهام آمیز این است که مقامات برگزار کننده، هیات رئیسه، داوران و مسئوولان فدارسیون ها در هتل ازبکستان مستقر شده اند،اما برخی تیم های شرکت کننده به خصوص عربها نیز در این هتل (ازبکستان) هستند که از نظر قوانین برگزاری مسابقات به نظر می رسد این اتفاق برای سایر تیم های شرکت کننده کمی ابهام برانگیز باشد! چرا که اگر قرار بود ورزشکاران سایر کشورها در هتل دیگری باشند بهتر بود مسئولان برگزار کننده شرایط برابری را برای همه به وجود می آوردند.
(( بیلان مالی ابهام برانگیز!))
از نکات ابهام برانگیز دیگر این مسابقات، برگزاری جلسه کنگره بود. جلسه ای که حاکی از خوش خدمتی اعضای هیات رئیسه و مسوولان برگزاری کننده برای رئیس فدراسیون بین المللی بود. این در حالی بود که گزارش مالی ارایه شده توسط دبیر کل عراقی کنفدراسیون (جلود) به هیچ عنوان شفاف نبود تا درنهایت مورد اعتراض علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری قرار بگیرد.
تاماش آیان در این جلسه ضمن اظهار رضایت نسبی از عملکرد مالی ، در بین صحبت های خود اعضای حاضر در جلسه را تهدید کرد که در صورتی که شفافیت مالی لازم را نداشته باشند مسئولیت هایی را که کشورها در کمیته های آسیایی و جهانی دارند را از آنها خواهند گرفت.
(( میدان گزینشی که در حد ورودیه المپیک نیست!))
چهل و ششمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا و همچنین بیست و هفتمین دوره رقابت های زنان در حالی برگزار می شود که این مسابقات گزینشی المپیک نیز قلمداد می شود،اما آنچه که شاهد آن هستیم حضور کم رنگ تیم ها با نفرات ناقص در این مسابقات است به طوری که در بخش زنان تنها 21 تیم و در بخش مردان نیز 30 تیم برگزار می شود. اما در گذشته و در مسابقات قهرمانی آسیا که گزینشی المپیک نیز بود تعداد تیم ها تا 42 تیم نیز می رسید.
در بخش زنان 101 شرکت کننده و در بخش مردان نیز 161 شرکت کننده از 30 کشور آسیایی حضور دارند که تیم های چین، هند، ایران، عراق، ژاپن، قرقیزستان، قزاقستان، کره جنوبی، عربستان، مالزی، مغولستان، سوریه، ترکمنستان و ازبکستان با تیم های کاملی در این مسابقات حضور دارند.
اما با تمام این تفاسیربه هیچ وجه شرایط ملی پوشان وزنه برداری کشورمان برای رقابت وکسب سکوهای قهرمانی آسیا آسان به نظر نمی رسد. به هرروی با توجه به ظرفیتی که ملی پوشان کشورمان دارند، می توانند پس از مدتها یک بار دیگر در آسیا خودنمایی کنند و کاپ قهرمانی را بالای سر ببرند.اما در این بین نباید از شیطنت های احتمالی که ممکن است برخی کشورهای عربی و همچنین کشورهای تازه استقلال یافته شوروی مانند ازبکستان و قزاقستان در چیدمان مسابقات و به خصوص در داوری ها انجام می دهند تا شرایط را به نفع خود تغییر دهند غافل شد. برهمین اساس به نظر می رسد رئیس فدراسیون و کادر فنی نیزبا تجربه بسیار خوبی که در این مورد دارند مراقب اوضاع واحوال ملی پوشان هستند تا حقی از آنان اجحاف نشود.
گفتنی است برای رقابت در چهل و ششمین دوره مسابقات قهرمانی قاره آسیا و کسب سکوهای قهرمانی انفرادی و تیمی قاره کهن ، در وزن 77 کیلوگرم 22 وزنه بردار، 85 کیلوگرم 24 نفر، 94 کیلوگرم 17 نفر ، 105 کیلوگرم 9 نفر و به اضافه 105 کیلوگرم نیز 17 نفر حضور دارند.