یکشنبه, 13 تیر,1395

نقدی برنقدهای مخرب این روزهای وزنه برداری

انصاف ؛ گمشده وزنه برداری

نقدی برنقدهای مخرب این روزهای وزنه برداری

تیم ملی وزنه برداری جوانان کشورمان، با کسب 454 امتیاز تیمی موفق شد در رقابتهای جهانی 2016 گرجستان مقتدرانه بر سکوی قهرمانی جهان قرار گرفته و افتخاری ارزشمند را برای ورزش ایران در عرصه بین المللی کسب کند. این اتفاق اگرچه در آستانه بازی های المپیک ریو، اتفاقی خوش یمن برای بالا رفتن انگیزه وزنه برداری (که قطعا امید مدال اوری کاروان المپیکی کشورمان در برزیل است) بود، اما گویا این دستاورد ارزشمند در عرصه جهانی، به مذاق برخی از رسانه ها و منتقدان همیشگی این مجموعه بازهم خیلی خوش نیامده است! رسانه های منتقدی که فدراسیون و تیم های ملی هرطور در راه موفقیت این رشته المپیکی قدم بردارند ، یا هر افتخاری برای ورزش کشورکسب کنند بازهم از زاویه دید آنها «مرغ فقط یک پادارد و بس!».

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ مخاطب ما همه دلسوزان وزنه برداری و ورزش کشورهستند، خواه منتقد باشند یا همراه…؛ این قبیل خط و ربط ها خیلی تفاوتی در اصل موضوع این روزهای وزنه برداری ندارد. موضوعی که محورش موفقیت وزنه برداری است وآبروداری پولادمردان در بزرگترین رویداد ورزش جهان یعنی بازی های المپیک.
تردیدی وجود ندارد که اگر دلسوزان این رشته با این نگاه به موضوع بنگرند، هیچ وقت در شرایطی که وزنه برداری نیاز به روحیه مضاعف وانگیزه دارد، پای تسویه حساب های شخصی و نقدهای چرتکه ای را وسط نخواهند کشید و بجای تخریب ؛ حتما کمک می کنند به آرام شدن فضای جامعه برای درخشش امیدهای ورزش کشور درآوردگاه معتبری بنام المپیک.
حال اگر نگاه و اهداف منتقدان چیز دیگری است ( سوای موضوعی که مطرح شد) بی شک درآن نقد، توجه و عنایت ویژه به منافع ملی وجود ندارد و جای منافع ملی با منفعت و فواید شخصی افراد عوض می شود.

منتقدان عزیز و گرانقدر سوال ما از شما بعنوان نقاد وزنه برداری این است که براستی آیا می شود این موضوع را نادیده گرفت که تیم ملی وزنه برداری جوانان کشورمان پس از 6 سال (با هوشمندی هرچه تمامتر و داشتن تاکتیک قهرمانی ) ازسکوی قهرمانی جهان با کنار زدن میزبان رقابتهای جهانی بالا رفت؟میزبانی که از تمام امکانان و امتیازات استفاده کرد تا قهرمان شود،اما جوانان غیور ایران زمین این فرصت را به آنها ندادند. اتفاقی ارزشمند که بی شک بدون برنامه ریزی ، بکارگیری تدابیر ویژه وتفکرحرفه ای دستیابی به آن محال ممکن بود.

آیاحقیقتا می توانیم پاکی و سلامت تک تک وزنه برداران تیم ملی کشورمان را در مقایسه با رقبای روس،چینی ،قزاق و…، خیلی از مدعیان دیگری که منتقدان ؛ ناقص بودن ترکیب تیم های ملی این کشورها را دلیل قهرمانی جوانان ایران می دانند را کلا نادیده بگیریم و از کنارش بی تفاوت عبور کنیم؟ سلامت و پاکی که با تلاش شبانه روزی کمیته پزشکی فدراسیون وپی گیریهای مدیریت این مجموعه برای کشورمان دربدترین شرایطی که برای رقبای ما درفضای بین المللی بوجود آمده حاصل شده است. آیا این اتفاق میمون برای وزنه برداری ایران در شرایط بحرانی روز دنیا به تنهایی برهر عنوان یا مرتبه ای ارجحیت ندارد؟

حال اگر نقدی قرار است برزبان جاری گردد؛ بد نیست که انصاف هم درآن لحاظ شود. ویژگی و واژه بسیارتاثیرگذاری بنام (انصاف) که متاسفانه این روزها نه در بیان نقادان رویت می شود ونه در قلمی وجود دارد که انتقادها را به رشته تحریر در می آورد! باشد تا همه عزیزان با سعه صدری بیشتر و سینه ای فراختر از آنچه احساس می شود ؛ ابتدا برنقد خود تامل کارشناسانه ای داشته و سپس اگر نقصانی در جایی رویت شد که از دید دست اندکاران فدراسیون یا عوامل فنی تیم های ملی دور مانده بود وبرای تصحیح نیاز به گوشزد داشت دوستانه تر ازآنچه که رویت می شود آنرا منتشرکرده و ابراز کنند تا به سرعت مورد متذکر شده رفع عیب گردد ان شالله.