اورسلا پاپاندره آ نایب رییس اول فدراسیون جهانی وزنه برداری در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری ایران از علاقمندی خود به رشد بانوان ایرانی و سطح برگزاری مسابقات این رشته در کلمبیا گفت.

مشروح این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

کیفیت برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در کلمبیا

فکر می کنم کمیته میزبانی کلمبیا تمام تلاششان را می کنند که به بهترین شکل مسابقات را برگزار کنند درحالیکه با شرایط اقتصادی موجود، مشکلات زیادی هم برای برگزاری یک رویداد با استانداردهایی که انتظار داریم وجود دارد، ولی خوشحال هستم که در اولین مرحله مسابقات مقدماتی المپیک اینجا هستیم. خب البته من اینجا نیستم که قضاوت کنم بلکه برای مشارکت و حمایت از ورزشکاران اینجا هستم.

کشورهای مدعی کسب مدال

تعیین این که کدام یک از کشورها در کدام دسته قوی تر هستند دشوار است. در این مسابقات همه تیم ها از کشورهای اروپایی، آمریکا و آسیا با قدرت حضور پیدا کرده اند اما نکته جالب از نگاه من این است که کشورهای مختلفی را روی سکوی کسب مدال می بینیم. بعضی کشورهای مدعی برخلاف انتظار شانسی برای مدال ندارند و البته اقدامات آنتی دوپینگ باعث تنوع مدال آوران شده است. 

زنان وزنه بردار ایرانی 

می دانید که زنان ایرانی و وزنه برداران را بسیار دوست دارم. من در سال 2018 ایران بودم و در دوره نایب رییسی تمام تلاشم را برای کمک به وزنه برداران کردم و هنوز هم هدفم کمک به وزنه برداران ایرانی و البته همه وزنه برداران خانم است. اولین بار که دراین خصوص مصاحبه کردم گفتم که چندسالی طول می کشد تا پیشرفت کنند ولی باید بگویم که وزنه برداران خانم ایرانی بسیار فراتر از پیش بینی ها و خیلی به سرعت رشد کردند. از این بابت بسیار خوشحالم.

حذف وزنه برداری از المپیک

تا این لحظه، وزنه برداری در برنامه بازی های المپیک 2028 نیست و حذف شده ایم اما خیلی خوش شانس هستیم که جلسه ای که قرار بود تصمیم گیری شود، به تعویق افتاده و فرصت بیشتری داریم. تلاش و کارکرد فدراسیون جهانی الان خوب است اما نباید ذوق زده شده و ادامه کار را رها کنیم. حداقل من به خودم اجازه نمی دهم که فکر کنم اوکی، از خطر گذشتیم و می توانیم راحت باشیم. از طرفی نباید فقط به المپیک 2028 فکر کنیم. باید وضعیت به گونه ای تغییر کند که هیچ ورزشکاری نگران المپیک نباشد و فقط به تمریناتش فکر کند.م