نایب رییس اول فدراسیون جهانی وزنه برداری: فرصت برای تصمیم و اقدام بسیار کوتاه است

اورسلا پاپاندره آ، نایب رییس اول فدراسیون جهانی وزنه برداری، در گفت و گوی کوتاه و اختصاصی با روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری ایران، درباره آینده وزنه برداری در بازی های المپیک و حضور بانوان صحبت کرد.

در آستانه برگزاری مسابقات جهانی کلمبیا که نخستین مرحله کسب امتیاز برای سهمیه المپیک 2024 پاریس است، این گفت و گو را منتشر می کنیم:

 

حضور زنان در وزنه برداری و عرصه مدیریت

بهترین کاری که می توانم برای حمایت از بانوان در وزنه برداری انجام دهم این است که موفقیت هایشان را ببینیم، جشن بگیریم و تشویقشان کنیم. کمک کنیم که دیده شوند اما به صورت خاص در مورد کشورهایی که فعالیت های زنان به تازگی در حال توسعه است، مهمترین کاری که می توانم انجام دهم (به عنوان عضوی از IWF)، این است که برای شنیده شدن صدایشان و هر گاه به کمک نیاز دارند، در دسترس باشم.

حضور وزنه برداری در بازی های المپیک 2028

نمی دانم کلمه «خوش بین» می تواند دقیقا مفهوم را برساند یا نه. در حال حاضر در وضعیت خوبی نیستیم و متاسفانه این واقعیت است. به ویژه برای من خیلی قبول آن سخت است چون خودم در این عرصه حضور داشتم حتی قبل از این که اجازه رقابت زنان در بازی های المپیک صادر شود. المپیک برای من، برای هر ورزشکاری اهمیت بسیار زیادی دارد و نگرانم که سابقه دوپینگ ها و فسادهای وزنه برداری، روی وجهه آن اثر گذاشته و ترسم این است که اگر در یک بازه زمانی کوتاه، اقدامات کافی و قاطع انجام نشود، فرصت را برای تصمیم گیری تا فوریه از دست بدهیم. اگر در همین مدت کاری انجام ندهیم، از المپیک بعدی حذف می شویم که نمی دانم دائمی خواهد بود یا فرصتی برای بازگشت وجود خواهد داشت ولی آنچه تا امروز مشخص است، این است که ما در برنامه بازی های المپیک 2028 نیستیم بنابراین درخواست ما از IOC این است ک وزنه برداری را در برنامه بازی ها قرار دهد. مذاکرات فیمابین هم بر این اساس بوده که IOC توپ را در زمین ما قراردهد. در مقطعی از تاریخ پس از «آیان» قرار داریم که اقدامات لازم و کافی در این زمینه انجام نشده بنابراین زمان بسیار کوتاهی برای تصمیم گیری و بهبود وضعیت باقی مانده است.

«اراده» مدیران فدراسیون جهانی برای بهبود وضعیت 

به نظر می رسد که در گفتمان موجود «اراده قاطع» وجود دارد اما به نظر من اراده باید در عمل نشان داده شود بنابراین می توانم بگویم که این اراده وجود دارد اما اگر در عمل و اقدامات همکاران من در فدراسیون جهانی دیده نشود، برای من سخت است که وجود آن را بپذیرم.