مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی ۲۰۲۲ نوجوانان و جوانان آسیا با حضور ۲۶۱ وزنه‌بردار (۱۵۱ پسر از ۲۰ کشور و ۱۱۰دختر از ۱۴ کشور) ۲۵ تیر ماه تا ۳ مرداد ماه به میزانی تاشکند ازبکستان برگزار شد.

دو تیم‌ وزنه‌برداری ایران با ۱۱ وزنه‌بردار؛ نوجوانان (محراب دواسری در دسته ۵۵ کیلوگرم، امیرحسین قربانی و ایلیا صالحی‌پور در دسته ۸۱ کیلوگرم، علی عالی‌پور در دسته ۷۳ کیلوگرم، امیرحسین سپه‌آجرلو در دسته ۹۶ کیلوگرم، طاها نعمتی‌مقدم در دسته ۱۰۲+ کیلوگرم) و جوانان (علیرضا معینی‌سده و علی کشتکار در دسته ۸۹ کیلوگرم، محمد توفیق‌پوزش در دسته ۹۶ کیلوگرم، محمدمسعود ممیوند در دسته ۱۰۹ کیلوگرم و علی‌رضا اسفندیاری در دسته ۱۰۹+ کیلوگرم) در این دوره از مسابقات شرکت کرد.

بر همین اساس تیم نوجوانان توانست ۱۲ مدال ( ۴ مدال طلا، ۳ نشان نقره و ۵ گردن‌آویز برنز) را کسب کند.تیم جوانان هم ۱۴ مدال ( ۵ مدال طلا، ۷ نشان نقره و ۲ گردن‌آویز برنز) را به دست آورد.

رده‌بندی نوجوانان:
۱- ازبکستان: با ۱۰ وزنه‌بردار ۷۰۲ امتیاز
۲- عربستان: با ۱۰ وزنه‌بردار ۶۰۲ امتیاز
۳- قرقیزستان: با ۸ وزنه‌بردار ۴۷۲ امتیاز
۴- قزاقستان: با ۶وزنه‌بردار ۴۶۵ امتیاز
۵- ویتنام: با ۶ وزنه‌بردار ۴۵۶ امتیاز
۶- هند: با ۶ وزنه‌بردار ۳۸۱ امتیاز
۷- ایران: با ۵ وزنه‌بردار ۳۶۰ امتیاز

رده‌بندی جوانان:
۱- ازبکستان: با ۱۰ وزنه‌بردار ۶۸۲ امتیاز
۲- ایران: با ۱۰ وزنه‌بردار ۶۸۱ امتیاز
۳- قزاقستان: با ۱۰ وزنه‌بردار ۶۲۴ امتیاز
۴- عربستان: با ۱۱ وزنه‌بردار ۶۰۷ امتیاز

تیم نوجوانان توانست ۱۲ مدال ( ۴ مدال طلا، ۳ نشان نقره و ۵ گردن‌آویز برنز) را کسب کند.

تیم جوانان هم ۱۴ مدال ( ۵ مدال طلا، ۷ نشان نقره و ۲ گردن‌آویز برنز) را به دست آورد.

در رده سنی نوجوانان امیرحسین قربانی و ایلیا صالحی پور در دسته ۸۱ کیلوگرم، طاها نعمتی‌مقدم دسته ۱۰۲+ کیلوگرم و محراب دواسری در دسته ۵۵ کیلوگرم، با به جا گذاشتن امتیازات بالای فردی در بین ۳۰ وزنه‌بردار برتر این مسابقات قرار گرفتند. بر این اساس امیرحسین قربانی با ۸۰۲.۱۲۳ امتیاز در بین وزنه‌برداران برتر نوجوان آسیا در جایگاه نهم ایستاد. صالحی پور نیز با ۷۹۳.۴۴۸ امتیاز در رده دهمین وزنه‌بردار نوجوان آسیا قرار گرفت.

در رده سنی جوانان هم علیرضا معینی‌سده با ۸۸۰.۰۴۵ امتیاز به عنوان سومین وزنه‌بردار برتر این مسابقات معرفی شد. همچنین علیرضا اسفندیاری هم با ۶۸۷.۹۷۰ امتیاز در رده هجدهم برترین‌ها قرار گرفت.