چهارشنبه, 15 آذر,1396

مدال نقره و برنز فوق سنگین جهان به کشورمان رسید

قهرمانی وزنه برداری ایران برای نخستین بار در جهان

مدال نقره و برنز فوق سنگین جهان به کشورمان رسید
سعید علی حسینی و بهداد سلیمی دو ملی پوش فوق سنگین کشورمان مدال های نقره و برنز رقابتهای وزنه برداری قهرمانی جهان در آمریکا را به خود اختصاص دادند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛در آخرین روز مسابقات وزنه برداری قهرمانی بزرگسالان جهان در آناهیم آمریکا، رقابت گروه (A) دسته 105+ کیلوگرم از ساعت 5 صبح امروز (چهارشنبه 15 آذرماه) با حضور بهداد سلیمی و سعید علی حسینی برگزار شد. در دسته فوق سنگین به غیر از دو نماینده کشورمان، 8 وزنه بردار گرجستان، ازبکستان، برزیل، الجزایر، جمهوری چک، مجارستان، ترکمنستان و استونی نیز حضور داشتند.

سعید علی حسینی که در حرکت یکضرب با مهار وزنه 203 کیلوگرم به مدال برنز دست یافته بود، در حرکت دوضرب ابتدا وزنه 236 کیلویی را بالای سر برد و در دومین حرکت وزنه 243 کیلویی را بالای سر برد و در سومین انتخاب خود وزنه 251 کیلوگرم را مهار کرد و با مجموع 454 کیلوگرم به مدال نقره رسید و کار خود را در مسابقات قهرمانی 2017 جهان با دو مدال برنز و یک نقره به پایان برد.

بهداد سلیمی که در حرکت یکضرب وزنه 211 کیلوگرم را ثبت کرده بود و مدال نقره گرفته بود، در اولین انتخاب حرکت دوضرب وزنه 241 کیلوگرم را مهار کرد و داوران این وزنه را از وی قبول کردند ولی هیئت ژوری همانند بازی های المپیک 2016 ریو این وزنه را خطا اعلام کردند. بهداد برای ماندن در جدول و قهرمانی تیم ملی وزنه برداری در انتخاب دوم حرکت دوضرب با موفقیت وزنه 242 کیلویی را به ثبت رساند. در آخرین حرکت دوضرب نیز وزنه 252 کیلویی را به درستی مهار کرد ولی مجدداً هیئت ژوری این وزنه را به او خطا دادند. بهداد در حرکت دوضرب با ثبت وزنه 242 کیلویی پنجم شد و در مجموع با 453 کیلوگرم به مدال برنز دست یافت. بهداد نیز کار خود را در مسابقات قهرمانی 2017 جهان در آمریکا با یک مدال نقره یکضرب و یک نشان برنز مجموع به پایان برد. 

مارت سیم وزنه بردار استونی که در حرکت یکضرب با 191 کیلوگرم در جایگاه هفتم قرار گرفته بود، با مهار وزنه 253 کیلویی مدال نقره دوضرب را از آن خود کرد و با مجموع 444 کیلوگرم در جایگاه پنجم قرار گرفت.    

لاشا تالاخادزه گرجستانی، حرکت یکضرب 220 کیلوگرم، در حرکت دوضرب 257 و در مجموع 477 کیلوگرم به سه مدال طلا رسید.همچنین وی به غیر از ثبت رکورد جدید در حرکت یکضرب به میزان 220 کیلوگرم، 4 کیلوگرم رکورد مجموع جهان را که در اختیار خودش بود را ارتقاء داد و با 477 کیلوگرم رکورد دار جدید دنیا لقب گرفت.

 ایران برای نخستین بار بر سکوی وزنه برداری جهان
تیم ملی وزنه برداری کشورمان با 8 وزنه بردار راهی مسابقات جهانی شد که در نهایت با 5 مدال طلا، 3 نشان نقره و 6 گردن آویز برنز و کسب 509 امتیاز برای نخستین بار قهرمانی رقابتهای جهانی شد.پس از تیم کشورمان، تیم های کره جنوبی و ازبکستان در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.