پنجشنبه, 04 آذر,1395

محمد نصیری مدال خود را به موزه IOC اهدا کرد

طی مراسی باشکوه در مقر کمیته بین المللی المپیک

محمد نصیری مدال خود را به موزه  IOC اهدا کرد

محمد نصیری، پرافتخارترین وزنه برداری تاریخ ایران و یکی از قهرمانان بزرگ وزنه برداری دنیا، طی مراسمی باشکوه که ساعاتی پیش در موزه کمیته بین المللی المپیک در لوزان سوئیس برگزار شد، مدال المپیک 1972 خود را به این موزه اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری، در این مراسم که با حضور فرانسیس گابت، رئیس موزه کمیته بین المللی المپیک، سفیر ایران در سوئیس، علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه برداری کشورمان، جمعی از ایرانیان مقیم سوئیس و همچنین تعدادی از کودکان و نوجوانان علاقه مند به ورزش در محل کمیته بین المللی برگزار شد، محمد نصیری مدال نقره خود در المپیک 1972 مونیخ را به این موزه اهدا کرد تا برای نخستین بار نام ایران هم در این موزه بدرخشد.
محمد نصیری در صحبت های خود ضمن ابراز خوشحالی از اینکه به عنوان نخستین ورزشکار ایرانی افتخار اهدای مدال به موزه کمیته بین المللی المپیک را داشته است، گفت: این موزه واقعا حیرت آور است و هیچ چیز زیباتر از این نیست که تمام لحظلات به یادماندنی و وسایل به جا مانده از ادوار مختلف بازی های المپیک ها را یکجا بتوان در موزه لوزان سوئیس دید. نصیری در ادامه افزود: خداوند را شکر می کنم که ایده اهدای مدال را در ذهن من ایجاد کرد تا بتوانم بعنوان یک ایرانی مدال المپیک 1972 مونیخ خود را به این موزه به یادگار بگذارم. از این بابت به خودم می بالم.
در ادامه این مراسم محمد نصیری در مصاحبه ای که به همین منظور توسط کمیته بین المللی المپیک ترتیب داده شده بود، حضور پیدا کرد. در این مصاحبه که چیزی در حدود یک ساعت به طول انجامید محمد نصیری ضمن اشاره به تاریخچه پرافتخار وزنه برداری ایرانی از گذشته تاکنون، در مورد نحوه تمرینات خود و تفاوت های وزنه برداری در آن روزها با وزنه برداری امروز صحبت کرد. او همچنین در خصوص ترغیب جوانان و نوجوانان به رشته وزنه برداری توضیحاتی را رائه کرد که مورد استقبال حاضرین در نشست قرار گرفت. قرار است بخش هایی از این مصاحبه در موزه کمیته بین المللی المپیک به نمایش عموم در بیاید تا بازدید کنندگان بتوانند از آن بهره مند شوند.
در پایان نصیری در دفتر تاریخ المپیک به رسم یادبود دست نوشته و امضای خود را به یادگار گذاشت.