ﺳﻪشنبه, 14 آذر,1396

علی حسینی و سلیمی فردا به روی تخته می روند

فاصله چند قدمی وزنه برداری ایران تا رکوردشکنی دیگر

علی حسینی و سلیمی فردا به روی تخته می روند

از ساعت 4 و 55 دقیقه بامداد فردا (چهارشنبه 15آذرماه) بهداد سلیمی وسعیدعلی حسینی در دسته 105+ کیلوگرم به مصاف حریفان قدرتمند خود می روند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ در آخرین روز رقابتهای وزنه برداری قهرمانی 2017 جهان به میزبانی آمریکا در شهر آناهیم، فردا (چهارشنبه 15آذرماه) از ساعت 4 و 55 دقیقه بامداد با برگزاری رقابت دسته 105+ کیلوگرم و حضور سعید علی حسینی و بهداد سلیمی دو ملی پوش دسته 105 کیلوگرم کشورمان بر روی تخته این مسابقات به اتمام می رسد.
بهداد سلیمی سال 2015 و قبل از حضور در مسابقات جهانی هیوستون آمریکا از ناحیه رباط صلیبی پای چپ دچار آسیب دیدگی شد و پس درمان کامل مصدومیتش در این مسابقات شرکت کرده است تا چهارمین مدال جهانی خود را بدست بیاورد. درآخرین رکوردگیری بهداد سلیمی در اردوی شهرستان بابلسر توانست در حرکت یکضرب 208 کیلوگرم و در حرکت دوضرب 253 کیلوگرم را بالای سر ببرد و 461 کیلوگرم حدنصاب مجموع را به نام خود ثبت کند.

مهمترین مقام های سلیمی در رقابتهای بازی های آسیایی و المپیک و قهرمانی جهان به شرح زیر است:
2016المپیک ریو (رکورد دار حرکت یکضرب بازی های المپیک با مهار وزنه 217 کیلوگرم) 
2014قهرمانی جهان(مدال نقره): حرکت یکضرب 206 کیلوگرم، حرکت دوضرب 251 کیلوگرم و مجموع 457 کیلوگرم
2014 بازیهای آسیایی(مدال طلا): حرکت یکضرب 210 کیلوگرم، حرکت دوضرب 255 کیلوگرم و مجموع 465 کیلوگرم
2012المپیک لندن (مدال طلا):حرکت یکضرب 208 کیلوگرم، حرکت دوضرب 247 کیلوگرم و مجموع 455 کیلوگرم
2011 قهرمانی جهان (مدال طلا): حرکت یکضرب 214 کیلوگرم، حرکت دوضرب 250 کیلوگرم و مجموع 464 کیلوگرم
2010 قهرمانی جهان (مدال طلا) حرکت یکضرب 208 کیلوگرم، حرکت دوضرب 245 کیلوگرم و مجموع 453 کیلوگرم

از سوی دیگر سعید علی حسینی وزنه بردار اردبیلی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان، پس از اتمام محرومیت 8 ساله، تمریناتش را با سایر ملی پوشان تیم ملی در اردو آغاز کرد. علی حسینی که 8 سال از حضور در رقابتهای رسمی و بین المللی محروم بوده با انگیزه بالای در آناهیم به دنبال گرفتن نخستین مدال بزرگسالان جهان است. وی دو مدال طلای رقابتهای قهرمانی جوانان جهان در سالهای 2006 و 2008 را دارد و تا به امروز؛ با رکورد های 206 کیلوگرم در یکضرب، 245 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 451 کیلوگرم رکورد دار جوانان جهان است.
مدال های سعید علی حسینی به شرح زیر است:
مدال طلای نوجوانان آسیا سال ۲۰۰۳ اندونزی
مدال طلای نوجوانان آسیا سال ۲۰۰۴ تایلند
مدال طلای جوانان جهان سال ۲۰۰۶ چین
مدال طلای جوانان جهان سال ۲۰۰۸ کره جنوبی
مدال طلای جوانان باشگاه‌های آسیا سال ۲۰۰۶ ازبکستان
مدال طلای بزرگسالان آسیا سال ۲۰۰۸ کره جنوبی

سعید علی حسینی همچون بهداد در آخرین رکوردگیری اردوی تیم ملی در شهرستان بابلسر شرکت داشت و در حرکت یکضرب 210 کیلوگرم، حرکت دوضرب 253 کیلوگرم و مجموع 463 کیلوگرم را به ثبت رساند.

در استارت لیست نهایی مسابقات قهرمانی جهانی آناهیم، سعید علی‌حسینی و بهداد سلیمی به همراه “لاشا تالاخادزه” از گرجستان هر سه وزنه بردار در دسته فوق سنگین با رکورد ورودی 450کیلوگرم در صدر هستند. “فرناندو” از برزیل و “رستم دجانگابائف” از ازبکستان با رکوردی ورودی 445 کیلوگرم در رده بعدی قرار دارند و “مارت سیم” از استونی با رکورد ورودی 440 کیلوگرم در جایگاه ششم جای گرفته است. 

 

 

فاصله چند قدمی تا رکوردشکنی دیگر
تیم وزنه برداری بزرگسالان ایران، دو بار در مسابقات قهرمانی جهان موفق به کسب بهترین نتیجه تیمی شده است، ابتدا در سال 2011 فرانسه با 495 امتیاز به مقام سومی دست پیدا کرد و دومین مرتبه نیز در سال2013 لهستان با 442 امتیاز به مقام سومی رسید. حالا در مسابقات جهانی آمریکا فاصله چندانی با کسب نخستین قهرمانی جهان ندارد تا وزنه برداری ایران در رده سنی بزرگسالان رکوردشکنی کند.

در بخش مردان 7 تیم ( ایران، آمریکا، ازبکستان، تایلند، کره جنوبی، آلمان و کلمبیا) با ترکیب کامل (8 وزنه بردار) در این مسابقات حضور پیدا کرده اند. تیم ملی وزنه برداری ایران در رقابتهای جهانی هم اکنون پس از برگزاری رقابت 7 وزن و حضور 6 وزنه بردار از کشورمان در مسابقات توانسته است 369 امتیاز تیمی را بدست آورده است و با قهرمانی در این مسابقات فاصله ای ندارد.

تیم کره جنوبی مثل تیم ایران با 8 وزنه بردار در این دوره از مسابقات شرکت کرده و تا رقابت دسته 105 کیلوگرم توانسته 424 امتیاز را بدست آورد، از این رو سعید علی حسینی و بهداد سلیمی دو ملی پوش سنگین وزن کشورمان با کسب حتی با کسب حداقل 86 امتیاز، می توانند مسیر قهرمانی ایران را برای نخستین مرتبه در رقابتهای جهانی را مسجل کنند.

 

تیم ملی ایران به غیر از اینکه در جدول امتیازی شرایط خوبی نسبت به سایر حریفان خود دارد و می تواند به راحتی قهرمان شود در جدول مدالی هم در صدر جدول است و حتی یک روز مانده به پایان مسابقات قهرمانی جهان، با 5 مدال طلا، یک نشان نقره و 3 گردن آویز برنز در جایگاه نخست مدالی بخش مردان قرار دارد. تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان با 8 ملی پوش حتی در دو بخش مردان و زنان هم با مدال های طلا برابر با تیم های وزنه برداری تایلند (((مرادن(8 وزنه بردار) و زنان (8 وزنه بردار) با 16 شرکت کننده)))،در رده دوم جای گرفته است.

جدول رده بندی مدالی در دو بخش بانوان و مرادن رقابتهای وزنه برداری قهرمانی بزرگسالان جهان به شرح زیر است: