شنبه, 23 مرداد,1395

طلسم بی مدالی کاروان ایران با دستان رستم وزنه برداری شکست

کیانوش رکورد شکست و طلایی شد

طلسم بی مدالی کاروان ایران با دستان رستم وزنه برداری شکست
تاریخ باردیگرو اینبار درالمپیک 2016 ریو برای کاروان ورزش کشور تکرار شد. جایی که کیانوش رستمی ؛ پسر دوست داشتنی کرد زبان و با مرام تیم ملی وزنه برداری ایران مثل 4 سال قبل (المپیک لندن) برای ایران تاریخ ساز شد و با دستان پرتوانش قفل بی مدالی کاروان وزنه برداری ایران را در ریو شکست. اما اینبار رنگ و طعم مدال رستم وزنه برداری چیز دیگری بود. «طلا»مرغوبترین مدالی بود که بعد از یک هفته حسرت ، دل تک تک ایرانی های سراسردنیا را شاد کرد. اتفاقی که جز این هم از پسر خوب وزنه برداری ایران انتظار نمی رفت. کیانوش در حرکت یکضرب و دوضرب خود کاری کرد کارستان وطوری رقبای خود را مقهورقدرت خیره کننده اش روی تخته المپیک کرد که حتی خود آنها (رقیبانش) نیزدر باورشان نمی گنجید که اینگونه کیش و مات توانایی رستم وزنه برداری ایران شوند. کیانوش رستمی در پایان رقابت دسته 85 کیلوگرم ضمن شکستن رکورد المپیک به میزان 2 کیلوگرم در حرکت دوضرب و مجموع کاروان کشورمان را طلایی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ رقابت دسته 85 کیلوگرم بازی های المپیک2016 ریو در حالی خاتمه یافت که در این وزن به غیر از کیانوش رستمی ملی پوش ارزنده کشورمان به ترتیب: “تائو تیان” از چین، “دنیس اولانوف” از قزاقستان، “الکساندر پیلیشنکو” از اکراین، “بنجامین دیدیر” از فرانسه، “پاول خاداسویچ” و “پیتر آسانویانک” از بلاروس، “هرنادز” از کوبا و “گابریل سنکرایان” از رومانی برای کسب مدال و قرار گرفتن روی سکوی قهرمانی به رقابت با یکدیگر پرداختند.اما در نهایت این کیانوش رستمی نماینده وزنه برداری ایران بود که موفق شد با ثبت وزنه های 179کیلوگرم در حرکت یکضرب، 217کیلوگرم درحرکت دوضرب و با مجموع 396 کیلوگرم چراغ اول برای تیم ملی وزنه برداری و کاروان امام رضا(ع) در بازی های المپیک ریو  را روشن کند. ضمناً کیانوش رستمی رکورد المپیک را به میزان 2 کیلوگرم در حرکت دوضرب و مجموع شکست و کاروان کشورمان را طلایی کرد.

برهمین اساس و طبق رقابت انجام شده در دسته 85 کیلوگرم بازی های المپیک 2016 ریو نتایج بدست آمده در حرکات یکضرب، دوضرب و مجموع به شرح زیر است:
((حرکت یکضرب))
رقابت دسته 85 کیلوگرم، جایی که چشم 70 میلیون ایرانی به دستان پرتوان رستم وزنه برداری ایران بود ، طبق پیش بینی های انجام شده با درخشش ملی پوش 85 کیلویی ایران در ابتدای راه و حرکت یکضرب همراه بود. رقابتی که در نهایت با ثبت وزنه 179 کیلوگرم برای ستاره وزنه برداری ایران و برتری او بر رقیبانش در کورس رقابت توام شد. در این رقابت پس از کیانوش رستمی ملی پوش توانمند کشورمان که در حرکت یکضرب بی شک یک سرو گردن از رقبای خود بالاتر بود، به ترتیب تیان تیائو وزنه بردار چینی ها با ثبت وزنه 178 کیلوگرم در جایگاه دوم قرار گرفت و الکساندر پیلیشنکواز اوکراین با ثبت وزنه 175و با اختلاف وزن نسبت به رقیب خود دنیس اولانف قزاق در رتبه سوم این حرکت یعنی یکضرب جاخوش کرد.

 

((حرکت دوضرب))
کیانوش رستمی در حرکت دوضرب ابتدا وزنه 215 کیلوگرمی را نتوانست مهار کند ولی برای مرتبه دوم این وزنه به راحتی روی دستان ملی پوش کشورمان به پرواز درآمد و در مرتبه سوم نیز با انتخاب وزنه 217 کیلویی ضمن جابجایی 2 کیلوگرم رکورد دوضرب دنیا که در سال 2008 با ثبت رکورد 215 کیلوگرم در اختیار ریباکف بلاروس بود، رکورد مجموع المپیک را نیز به همین میزان و با ثبت 396 کیلوگرم بشکند و به نام خود در تاریخ المپیک ثبت کند. در این حرکت پس از کیانوش رستمی که با درخشش خود رکوردهایی جدید در تاریخ وزنه برداری بازی های المپیک ثبت کرد، به ترتیب وزنه بردار کشور چین تائو تیان با مهار وزنه 217 در جایگاه نایب قهرمانی و گابریل سینکرایان با ثبت همین وزنه و بخاطر اختلاف وزن در جایگاه سوم المپیک قرار بگیرد.

((مجموع))
کیانوش رستمی با مجموع396 کیلوگرم به طلا دست یافت.تائوتیان از چین با مجموع 395 کیلوگرم به مدال نقره بسنده کرد.مدال برنز نیز به سنکرایان از رومانی با مجموع 390 کیلوگرم رسید. 

حاشیه های رقابت دسته 85 کیلوگرم :
*کیانوش رستمی و علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری در دقایق منتهی به آغاز مسابقات وزنه برداری دسته 85 کیلوگرم در حال خواندن قرآن و مناجات بودند.

*بیژن مقانلو و مهدی بی باک مربیان تیم تکواندو در سالن وزنه برداری حضور پیدا کرده اند.

*دکتر غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و رییس کاروان پزشکی ایران به همراه دکتر امین نوروزی عضو تیم پزشکی ایران در سالن حضور دارند.

 

*تماشاگران ایرانی با پرچم ایران در سالن حضور دارند وبه هنگام حضور کیانوش رستمی وی را به شدت تشویق کردند. 

*نصرالله سجادی معاون  توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک در سالن مسابقات وزنه برداری حضور داشتند. 

*همچنین علی هاشمی وزنه‌بردار دسته 94 کیلوگرم کشورمان هم به سالن آمده بود.

رده بندی نفرات برتر حرکات یکضرب، دوضرب و مجموع دسته 85 کیلوگرم در زیر آمده است:

یکضرب:                                                                                                                                                                                                                                                                          1- کیانوش رستمی (ایران): 179كيلوگرم

 2- تائو تیان (چین): 178کیلوگرم

 3- الکساندر پیلیشنکو (اوکراین): 175کیلوگرم با اختلاف وزن نسبت به اولانوف وزنه بردار قزاقستان

4- دنیس اولانوف (قزاقستان): 175کیلوگرم

دوضرب:
1- کیانوش رستمی (ایران): 217كيلوگرم 

 2- تائو تیان (چین): 217کیلوگرم 

 3- گابریل سنکرایان(رومانی ): 217کیلوگرم با اختلاف وزن نسبت به اولانوف وزنه بردار قزاقستان 

 
4- دنیس اولانوف (قزاقستان): 215کیلوگرم

مجموع:
1- کیانوش رستمی (ایران): 396كيلوگرم

 2- تائو تیان (چین): 395کیلوگرم

 3- گابریل سنکرایان(رومانی ): 390کیلوگرم با وزن بدن 84.33 کیلوگرم و اختلاف وزن نسبت به اولانوف وزنه بردار قزاقستان 

4- دنیس اولانوف (قزاقستان): 390کیلوگرم با وزن بدن 84.95 کیلوگرم