پنجشنبه, 21 مرداد,1395

شکستن رکورد دنیا و بازی های المپیک در دسته ۷۷ کیلوگرم

رحیموف قزاق با اختلاف وزن طلایی شد

شکستن رکورد دنیا و بازی های المپیک در دسته ۷۷ کیلوگرم
«نجات رحیموف »وزنه بردار ۷۶.۱۹ کیلوگرمی قزاق توانست تنها با اختلاف وزن نسبت به «لیو »وزنه بردار ۷۶.۸۳ کیلوگرمی چین به برتری برسد و با مجموع ۳۷۹ کیلوگرم به مدال طلای المپیک دست یابد.همچنین این دو وزنه بردار قزاق و چینی رکورد حرکات یکضرب و دوضرب را جابجا کردند که بدین ترتیب «لیو» با مهار وزنه ۱۷۷ کیلوگرم در حرکت یکضرب رکورد دنیا والمپیک را جابجا کرد و «رحیموف» نیز در حرکت دوضرب با ثبت وزنه ۲۱۴ کیلوگرم رکورد دنیا و بازی های المپیک را شکست.


به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛
پنجمین روز رقابتهای وزنه برداری دسته ۷۷ کیلوگرم بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو با کسب مدال طلا، «نجات رحیموف» نماینده قزاقستان به اتمام رسید. «رحیموف » با وزن بدن ( ۷۶.۱۹ کیلوگرم)  و ثبت وزنه های ۱۶۵ کیلوگرم در حرکت یکضرب، ۲۱۴ کیلوگرم در حرکت دوضرب و حدنصاب مجموع ۳۷۹ کیلوگرم  و فقط به دلیل پایین تر بودن وزن بدنش نسبت به حریف چینی، مدال طلای دسته ۷۷ کیلوگرم را از آن خود کرد.

همچنین «ژیایون لیو چینی» با وزن بدن ( ۷۶.۸۳ کیلوگرم) در حرکت یکضرب وزنه ۱۷۷ کیلوگرمی را بالای سر برد سپس در حرکت دوضرب وزنه ۲۰۲ کیلویی را مهار کرد تا با مجموع ۳۷۹ کیلوگرم و تنها به دلیل (۶۴ گرم) بالاتر بودن وزن بدنش نسبت به «رحیموف» قزاق، نقره ای شود.

ضمنا این دو وزنه بردار آسیایی( قزاق و چینی) رکورد حرکات یکضرب و دوضرب دنیا را جابجا کردند.بر همین اساس «لیو» با مهار وزنه ۱۷۷ کیلوگرم در حرکت یکضرب رکورد دنیا و المپیک را 2 کیلوگرم  را در اختیار هموطن خود “ژان ژوگانگ” در المپیک 2000 سیدنی بود، را جابجا کرد. «رحیموف» نیز در حرکت دوضرب با ثبت وزنه ۲۱۴ کیلوگرم رکورد دنیا و بازی های المپیک را  که در اختیار “ژان ژوگانگ”  در المپیک سیدنی بود را 7 کیلوگرم ارتقاء داد.

لازم به ذکر است، «نجات رحیمف» که شب گذشته مدال طلای المپیک ریو را کسب نمود ، با مهار وزنه ۲۱۴ کیلوگرم ، رکورد دوضرب دسته ۷۷ آسیا که  با 208 کیلوگرم در اختیار محمدعلی فلاحتی نژاد از کشورمان بود را به میزان ۶ کیلوگرم ارتقا داد.

محمد محمود مصری نیز با مجموع ۳۶۱ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.