دوشنبه, 20 اردیبهشت,1395

شمارش معکوس برای رقابت های گزینشی المپیک در تهران

آخرین فرصت وزنه برداران المپیکی برای دشت بلیط ریو

شمارش معکوس برای رقابت های گزینشی المپیک در تهران

نخستین دوره جام بین المللی فجر به میزبانی تهران از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می کند که جنبه رقابت های گزینشی المپیک 2016 ریو را داشته و قبل از شروع المپیک، در سطح جهان فرصتی برای کسب سهمیه المپیک پیش رو به حساب می آید.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ مسابقات بین المللی وزنه برداری جام فجر، نخستین دوره خود را طی روزهای 9 لغایت 14 خرداد ماه سال جاری در شهر تهران(تالار وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی) پشت سر خواهد گذاشت.در واقع پس از حذف تدریجی رقابت های جام نامجو از تقویم مسابقات فدراسیون جهانی و به فراموشی سپرده شدن آن، جام فجر یکی از رویدادهای مهمی است که جنبه جهانی داشته و در تقویم رسمی به ثبت رسیده است. جام فجر از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می کند که جنبه رقابت های گزینشی المپیک 2016 ریو را داشته و قبل از شروع المپیک، در سطح جهان فرصتی برای کسب سهمیه المپیک پیش رو به حساب می آید.

((زمان حضور تیم ها، مکان اسکان مدعوین و محل برگزاری مسابقات وزنه برداران، مربیان و همراهان))

کلیه تیم ها روز دوشنبه 10 خرداد وارد ایران خواهند شد و مسابقات طی 3 روز 11، 12 و 13 خرداد ماه، در سالن وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی انجام می پذیرد. مقامات و میهمانان ویژه در هتل اسپیناس اقامت خواهند داشت و ورزشکاران، مربیان و اعضای تیم برگزاری در هتل المپیک.

((ساعت وزمان برگزاری رقابت ها ))

1- سه شنبه 11 خرداد؛ از ساعت 15/30 تا 17 رقابت دسته 85 کیلوگرم گروه B ؛ از ساعت 17 تا 18/30 مراسم (افتتاحیه) مسابقات و در نهایت از ساعت 18 لغایت 20/30 رقابت دسته 85 کیلوگرم در گروه A

2- چهارشنبه 12 خرداد؛ از ساعت 16 لغایت 20 (2وزن دسته های 94 و 105 کیلوگرم)

3- پنجشنبه 13 خرداد؛ از ساعات 18 لغایت 20 ( دسته 105+ کیلوگرم)

((رییس فدراسیون جهانی در تهران))

به عنوان یک اتفاق بین المللی مهم، «تاماش آیان» رییس مجارستانی فدراسیون جهانی وزنه برداری به مناسبت برگزاری این رقابت ها به تهران می آید و به احتمال فراوان ملاقات هایی نیز با سران ورزش ایران خواهد داشت.

((پوشش خبری و تصویری مسابقات))

رقابتهای جام فجر که جنبه بین المللی داشته و یکی از آخرین فرصت های کشور های جهان برای کسب سهمیه المپیک 2016 ریو محسوب می شود، در رسانه های معتبر کشورهای دنیا بازتاب وسیع خواهد داشت. در کشور ایران نیز دو شبکه (ورزش و 3 سیمای جمهوری اسلامی ایران) مسابقات را به صورت مستقیم و زنده پخش تلویزیونی می کنند . همچنین اکثر جراید کثیرالانتشار، خبرگزاری ها و سایت های خبری، این مسابقات را به صورت ویژه پوشش تصویری و خبری می دهند.

((حضور مدیران و قهرمانان سرشناس جهان در تهران))

تعداد کل میهمانان خارجی جام فجر 104 نفر می باشد که 41 نفر از آنان را ورزشکاران، 19 نفر را داوران وسایر مدعوین را همراهان تیم ها، مسئولین برگزاری رقابتها و برخی مدیران فدراسیون های جهانی تشکیل می دهند. از جمله این مدیران می توان به دکتر “تاماش آیان” رییس فدراسیون جهانی، خالد مهلهل رییس کنفدراسیون وزنه برداری آفریقا و منارالدین اشلی دبیر کل این کنفدراسیون، ویلیان لوزانا رییس کنفدراسیون وزنه برداری پان آمریکن، شریف دولت اف رییس فدراسیون وزنه برداری تاجیکستان، احمد محی الدین عضو هیأت رییسه کنفدراسیون وزنه برداری آسیا، سام کوفا نائب رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری، پاتریک شاماش رییس کمیته مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی،محمدحسن جلود دبیر کل کنفدراسیون وزنه برداری آسیا، وحید نظر اف رییس فدراسیون وزنه برداری آذربایجان، دکتر آنتونی اورسو رییس کنفدراسیون وزنه برداری اروپا و فدراسیون وزنه برداری ایتالیا، میلان میهایلوویچ رییس فدراسیون وزنه برداری صربستان، تامر تاشپینار رییس فدراسیون وزنه برداری ترکیه و اندرو چارنیگا عضو فدراسیون وزنه برداری آمریکا اشاره کرد.

همچنین از بین ورزشکاران مطرح جهان می توان به نام هایی چون روشن فتولایف (آذربایجان)، دانیل دولگا (لهستان)، الکسی لوچف (روسیه – قهرمان سال 2016 دسته فوق سنگین جهان و رکورددار فعلی حرکت دو ضرب جهان درخواست خود را برای حضور در جام فجر ارسال کرده است اما قطعی شدن حضور این وزنه بردار موکول می شود به مجوز فدراسیون جهانی و آ ژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ یعنی وادا)، آراکل میرزویان (ارمنستان)، ماکیب ماکایف (قزاقستان) و بهداد سلیمی (رکورد دار حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین وزن جهان و قهرمان المپیک 2012 لندن)، کیانوش رستمی (قهرمان سال 2014 جهان)، سهراب مرادی (قهرمان آسیا) و چند تن دیگر از چهره های نام آشنای این رشته ورزشی اشاره کرد.

((کلاس های آموزشی برای مدعوین))

در طول روزهای برگزاری مسابقات، کلاس های آموزشی و سمینار مبارزه با دوپینگ نیز برگزار می شود تا این رویداد بین المللی، رویکرد چند وجهی پیدا کند. تمام کلاس ها زیر نظر مدرسان تایید شده فدراسیون جهانی برپا خواهد شدو رییس فدراسیون جهانی نیز به آنها سرکشی خواهد کرد. ضمناً به فارغ التحصیلان کلاس ها گواهی نامه معتبر بین المللی اعطاء می شود.