دوشنبه, 10 خرداد,1395

دیدار تاماش آیان با رییس کمیته ملی المپیک

آیان:وزنه‌برداری بدون ایران نمی‌شود

دیدار تاماش آیان با رییس کمیته ملی المپیک
تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری به همراه علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری، دبیرکل کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا، رییس کنفدراسیون وزنه‌برداری آفریقا و روسای فدراسیون‌های بنگلادش، پاکستان و اردن در محل کمیته ملی المپیک حاضر شده و با رییس و دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ تاماش آیان پس از دیدار با محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، در محل کمیته ملی المپیک حاضر شد و با کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک دیدار و  گفت و گو کرد. در بخشی از این  صحبت ها، کیومرث هاشمی گفت:شما به توان وزنه‌برداری ایران واقف هستید و ایران را به عنوان یکی از پرچمداران دنیا می‌ شناسید. ما در چند سال گذشته در چند وزن و به ویژه در سنگین وزن حرف اول را در دنیا می‌زنیم . با توجه به ظرفیت وزنه برداری ایران و ارتباط خوبی که شما با فدراسیون وزنه برداری ما دارید حداقل انتظار ما این است که سهم کشورمان را در پست‌های جهانی بیشتر کنید.
وی در ادامه خاطر نشان کرد:  در مجارستان با یکدیگر دیدار کردیم،  همواره تاکید زیادی به بحث مبارزه با دوپینگ داشتید. در دوران جدید ریاست فدراسیون وزنه‌برداری، علی مرادی توان خودش را در مبارزه با دوپینگ نشان داده است که جای تقدیر دارد، چرا که یکی از فاکتورهای اصلی مدیریتی ما نیز مبارزه با دوپینگ است.
هاشمی اضافه کرد:تقاضای ما این است که یک مقدار تمرکز خود را در مورد برخی کشورهایی که ید طولایی در مبارزه با دوپینگ بیشتر کنیم. این باعث آبروی شما و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در المپیک 2016 است.با توجه به اینکه در دو المپیک 2008 و 2012 تعدادی از نمونه‌های مثبت شده امیدوارم که رشته وزنه‌برداری کمترین نفرات دوپینگی را در این دو المپیک داشته باشد. با توجه به جایگاهی که در وادا(ستادسازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) دارید در سالم سازی و داشتن المپیک پاک می‌توانید به وزنه‌برداری کمک کنید.
هاشمی تصریح کرد: با توجه به علاقه‌مندی کشورها و ظرفیت فدراسیون جهانی از شما درخواست می‌کنیم که لیگ جهانی را با حضور تیم‌ها و باشگاه های مختلف جهان برگزار کنید. همان طور که می‌دانید علی مرادی بنیان‌گذار جام باشگاه‌های آسیا در سطح قاره بوده است. ما آمادگی این را هم داریم که طرح و برنامه‌های خود را هم ارائه دهیم.
رییس کمیته ملی المپیک گفت:‌امیدواریم که کمک کنید تا داوران جوان ایران در کلاس‌های ارتقای سطح داوری شرکت کنند و در رویدادهای بین‌المللی حضور بیشتری داشته باشند. همچنین در فاصله کمتر از 66 روز مانده به بازی‌های المپیک قطعا نظارت خود را بیشتر خواهید کرد و این می‌تواند به حفظ حقوق ورزشکاران در دنیا و اینکه حق کسی ضایع نشود کمک کند. ما حمایت کامل خود را از شما و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام می‌کنیم.
پس از پایان صحبت‌های هاشمی تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری ابراز داشت:اجازه بدهید من به عنوان فردی که احساس می‌کنم در خانه خودش است با شما صحبت کنم. برای من باعث افتخار است که این فرصت را به من و همراهانم دادید تا گفت‌وگوی دوستانه‌ای داشته باشم. من 2 و نیم روز است که نخوابیده‌ام. طبیعتا قبل از المپیک باید فعال‌تر باشیم. از این رو مستقیما از فیجی محل برگزاری مسابقه‌های قهرمانی قاره اقیانوسیه به ایران آمدم. ایران و مجارستان به صورت سنتی در ورزش روابط مشترک دیرینه دارند. امیدوارم با هم همکاری خوبی داشته باشیم و با کمک شما روابط را گسترش دهید وزنه‌برداری یک رشته اصلی در المپیک است و از سال 1896 در المپیک حضور دارد.
آیان در مورد پیشنهادات رییس کمیته ملی المپیک اظهار داشت: پیشنهادات شما را کامل و دقیق شنیدم مطمئن باشید تمام این موارد را مد نظر قرار می‌دهم و با دوستانم مطرح می‌کنم. ورزش وزنه‌برداری در ایران بسیار مهم است و من همیشه گفته‌ام وزنه‌برداری بدون ایران نمی‌شود.
او با اشاره به محمد نصیری تصریح کرد: یکی از مدل‌های حرفه‌ای در ورزش وزنه برداری برای من محمد نصیری است و او را بسیار دوست دارم و تبریک می‌گویم از اینکه اطراف کمیته ملی المپیک را از عکس‌های قهرمانان ورزشی ایران پر کرده‌اید. اکثر آن‌ها از رشته‌های کشتی و وزنه برداری هستند که این دو رشته مورد علاقه من است. من از شما می‌خواهم که حمایت خود را از وزنه برداری ادامه دهید و امیدوارم که جام فجر هر ساله به صورت کاپ برگزار شود. البته می‌دانم خیلی خرج خواهد داشت با این حال این نشان می‌دهد که ایران چقدر این ورزش را دوست دارد و از آن حمایت می‌کند.
رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری ادامه داد:‌ از علی مرادی تشکر می‌کنم که این رویداد بزرگ را هماهنگ کرد و بابت انتخابش هم تبریک می‌گویم. به نظر من این رویداد وزنه‌برداری توانست درها را باز کند تا بسیاری از ورزشکاران از سراسر دنیا به ایران بیایند و این رویداد نشان می‌دهد که ایران یک کشور زیباست.
رییس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در مورد بحث دوپینگ هم بیان کرد:به عنوان عضو هیات رییسه وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) باید بگویم که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در بحث مبارزه با دوپینگ پیشرو است. IOC ده روز گذشته درخواست داده بود تا نمونه‌های منجمد ورزشکاران در المپیک 2008 و 2012 لندن را دوباره تست کنند زمانی که متوجه شدیم 10 نمونه مثبت در پکن و 10 نمونه مثبت در لندن مربوط به وزنه برداری بوده است شوک بزرگی به ما وارد شد. در پکن یک وزنه‌بردار که مدال طلای المپیک داشت و در لندن 4 وزنه‌بردار که طلای المپیک گرفتند دوپینگ‌شان مثبت شده است. پس فردا نیز هیات رییسه IOC جلسه‌ای را برگزار می‌کند. من مجبور بودم گزارشی را برای آنها بفرستم. منتظر تماس « باخ » هستم تا ببینم گزارشم کافی بوده یا خودم هم باید در آن جلسه شرکت کنم. البته دو نفر از همکارانم به نمایندگی از من در آن جلسه حضور دارند. خواهشم این است که حمایت خود را از وزنه‌برداری را ادامه دهید و برنامه‌ای آماده کنید تا بحث آنتی دوپینگ را ادامه دهیم.