جمعه, 22 مرداد,1395

تکرار تاریخ برای کیانوش رستمی و وزنه برداری ایران

وزنه برداری بار دیگر طلایه دار ورزش ایران است

تکرار تاریخ برای کیانوش رستمی و وزنه برداری ایران

تقدیر این است که وزنه برداری بار دیگر طلایه دار ورزش ایران باشد و به انتظارها برای کسب نخستین مدال کاروان امام رضا (ع) در المپیک ریو پایان دهد. 4 سال پیش هم شرایطی مشابه این را تجربه کردیم. کاروان ایران یک هفته در حسرت کسب مدال و ورود به جدول رده بندی مدال ها باقی ماند تا نوبت به رقابت کیانوش رستمی و سهراب مرادی در وزنه برداری رسید. آن روز فشار سنگین انتظارات یک ملت از ورزشکارانش را روی شانه دو وزنه بردار کشورمان به خوبی احساس کردیم؛ فشاری که باعث شد سهراب مرادی اوت کند و رنگ طلای کیانوش رستمی به نقره تغییر یابد. 

آن فشار سهمگین برای جوان 21 ساله آن روزهای وزنه برداری ایران واقعا زیاد بود. کیانوش که به عنوان قهرمان سال 2011 جهان قدم به صحنه رقابتهای المپیک 2012 گذاشته بود، با وجود انتظارات بالای یک ملت تلاش خودش را کرد، اما 2 بار وزنه 214 کیلوگرمی از دستش افتاد تا به جای طلایی که استحقاقش را داشت به مدال برنز المپیک برسد. مدال برنزی که بعدها با مثبت شدن تست دوپینگ وزنه بردار روس به رنگ نقره ای تغییر پیدا کرد. مدالی که اگرچه خود کیانوش را راضی نکرد اما سرآغازی شد برای درخشش دیگر ورزشکاران کاروان ایران تا بدون استرس برای کسب مدال بجنگند و در نهایت بهترین عملکرد تاریخ ورزش ایران در ادوار مختلف المپیک را رقم بزنند.

حالا به نظر می رسد یک بار دیگر تاریخ برای کاروان ایران، تیم ملی وزنه برداری و البته کیانوش رستمی در حال تکرار است. با گذشت یک هفته از آغاز رقابتهای المپیک هنوز نام ایران به جدول رده بندی توزیع مدال ها وارد نشده و همگان انتظار دارند کیانوش رستمی چراغ اول را روشن کند. اگرچه این انتظارها می تواند در عملکرد کیانوش تاثیرمنفی بگذارد اما نماینده کشورمان هم دیگر آن جوان 21 ساله سال 2012 نیست. کیانوش برای ایستادن در جایگاهی که بامداد فردا انتظارش را می کشد 4 سال تمام سختی کشید؛ 4 سال در سخت ترین شرایط ممکن. از حسرت تماشای رقابتهای جهانی 2013 لهستان تا بازگشت غرور آفرین به صحنه رقابتها و طلای ارزشمند جهان در سال 2014. از طلایی که در سال 2015 و در هیوستون آمریکا در آخرین لحظه از دستش افتاد تا شکستن رکورد دنیا بعد از سالها انتظار. حالا کیانوش رستمی شانس اول کسب مدال طلای دسته 85 کیلوگرم است. این انتظاری است که قبل از یک ملت و یک فدراسیون، خود کیانوش از خودش دارد. او شایسته بهترین هاست. پس بی صبرانه منتظر آغاز رقابتهای دسته 85 کیلوگرم وزنه برداری المپیک 2016 می مانیم. قرارمان ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد فردا. به امید درخشش وزنه بردار پرافتخار کشورمان در صحنه ریو…

نویسنده متن:                                                        

رضا پورعالی«دبیر کارگروه رسانه ای وزنه برداری»