جمعه, 15 مرداد,1395

تنها یک روز مانده به افتتاحیه المپیک 2016 ریو

خبرهای از شرایط میزبانی برزیلی ها

تنها یک روز مانده به افتتاحیه المپیک 2016 ریو

در شرایطی که تنها یک روز مانده تا آغاز رسمی المپیک 2016، برزیلی ها همچنان در حال آماده سازی نهایی بخشی از سالن های مسابقات رقابتهای مختلف ورزشی هستند و تلاش دارند، حداقل با کپی برداری و تقلید از بازی های ادوار گذشته رقابتهای المپیک این بازی ها را در ریو برگزار کنند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ بازی های تابستانی المپیک 2016 ریو از شنبه به وقت تهران رسماً با افتتاحیه این بازیهای آغاز می شود ولی هنوز برخی مشکلات در دهکده المپیک وجود دارد. برزیل میزبان سعی دارد حتی شده با تقلید از میزبانی های کشورهای مختلف، گوشه ای از کمبودهای خود را جبران کند. در این گزارش سعی داریم تا برخی از ویژگی های دهکده المپیک را معرفی کنیم.

به هر حال با برخی از فضاها و امکاناتی که میزبان برگزاری بازی های المپیک 2016 برای آسایش و رفاه میهمانان ورزشی خود از سراسر جهان دردهکده بازی ها در نظر گرفته اند آشنا شویم بد نیست با هم در ادامه مرور کوتاهی به این قبیل ویژگی های دهکده بازی های 2016 ریو داشته باشیم.

ویژگی های دهکده بازی ها و تدابیری که برزیلی ها برای نقل و انتقال میهمانان خود از فرودگاه تا محل اسکانشان در دهکده و نیز رفت وآمد آنها تا سالن های مسابقات، رستوران، محل های رفاهی و تفریحی و….، و غیره در نظر گرفته اند به شرح زیر است:

1- طراحی و اختصاص رستوران ٢٤ ساعته با طبخ غذاهای متفاوت طبق ذائقه ملل و فرهنگهای مختلف خصوصا طبخ غذای «حلال» که برای مسلمان نیزاز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

2- در بدو ورود از فرودگاه ورزشكاران به دهكده منتقل می شوند و بعد از بازرسي از طريق گيت و دستگاه ؛ بدون باز كردن چمدانها وارد دهكده بازی ها و محل اسکانشان مي شوند.

 

 

3- وادا (آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ) جلوی درب ورودی رستوران مستقر شده اند.ايستگاه كنترل و آشنايي بيشتر با راههای مبارزه با دوپينگ و نيز معرفی بيشتر خدمات خود ايجاد نموده اند. آنها ضمن كنترل ورزشكاران هستند. اینگونه به نظر می رسد، شرایطی ویژه برای مبارزه با این پدیده شوم ایجاد وطراحی کرده اند. در ضمن برخی اوقات مامورين وادا در جلوی درب خروجی منتظر برخی ورزشكاران برای تست هستند.

 

 

*البته لازم به توضیح است که ليست تهيه شده توسط كميته پزشكی بنا بر درخواست وادا كه حاوی مشخصات سكونت ورزشكاران می باشد تاكنون چند نوبت وادا به اتاق ورزشكاران مراجعه و تست دوپينگ گرفته است.

4- ستاد برگزاری بازی های المپیک در دهکده بازی ها اتليه عکسی را طراحی کردند تا ورزشكاران و کلیه مدعوین در دهکده بتوانند بعد از ورود به سايت (hub.olympic.org) عكس يادگاري بگيرند تابدون نيازبه رفتن خارج از فضای دهكده با مناظر ديدني و طبيعي ريو عكس یادگاری داشته باشند.

 

 

5- محل بازی و سرگرمی برای ورزشکاران نزديك به ساختمان شماره دو که در طبقات 6،7 و 8 آن متعلق به کاروان ایران است.

 

 

 

6- اتوبوس محل اسكان تا سالن تمرين و مسابقه هر ٨ دقيقه اطراف ٣٣ ساختمان دهكده بازی ها در حال حرکت است و جلوی هر ساختمان ايستگاه دارد.

 

7- در برخی از نقاط دهکده المپیک بر روی تابلوهای اعلانات به معرفی قهرمانان المپيك در ادوار گذشته پرداخته شده است.

 

 

8- اتاق پزشكی كاروان المپيك ايران و لوازم اولیه پزشکی که در اختیار اعضای این گروه گذاشته شده است.

 

 

9- سی و سه ساختمان هجده طبقه در اطراف اين محوطه زيبا ساخته شده كه محل اسكان تمامی كشور شركت كننده است.

 

10- سالن بدنسازی، محل اداری كميته برگزاری مسابقات ، رستوران ٢٤ ساعته، پلی كلينيك، ترمينال اتوبوس ها، فروشگاه، ديوار صلح از جمله اماكنی هستند كه اطراف مجتمع ساختمانی احداث شده اند.

 

11- اتاق ها در دهكده چندان مجهز نيستند و هتلينگ درجه دو دارند. فضای كاملا ورزشی بدون تجهيزات و تسهيلات هتلی مثل: تلويزيون ، مبل راحتی ، موكت، فرش و غيره.

12- هر آپارتمان يك هال، چهار اتاق كوچك و دو تختخواب دارد كه ورزشكاران و كادر فنی و مديريتی در فضايی صميمی و كنار هم استراحت می کنند.

 

 

13- كارت رايگان مترو، اتوبوس و وسايل نقليه عمومی شهری برای ساكنين دهكده طراحی شده است.

 

14- پلی كلينيك دهكده كه مجهز به واحد اورژانس، كلينيك های تخصصی، دندانپزشكی، بهداشت و پيشگيری هست.

15-سالن بدنسازی در دهكده كه كاملا مجهز است که عمده مشكل آن، فضای كم برای اين تعداد دستگاه و علاقمند به تمرين و سقف كوتاه با تهويه ضعيف است.

16- جلوی درب ورودی رستوران محل تحويل ساك و وسايل ورزشكاران ايجاد شده است تا با آرامش بيشتر غذا ميل شود و از آلودگی محيط رستوران جلوگيری شود.

17- رستوران معمولی که تا ساعت ده شب به تنوع غذا در آن خیلی كم سرو می شود. در این تصویر نیز تيم منظم چين را مشاهد می کنید که گفته می شد از وضعیت دهکده بازی های المپیک ریو ناراضی هستند ولی هنگام صبحانه با نظم خاصی در رستوران حضور دارند.

 

18- رستورانی زيبا با نشيمن در فضای باز دهكده طراحی شده است.

19- رستوران اصلی با ظرفيت بالا و ارائه پنج نوع غذا در شبانه روز بدون تعطيلی كه توان پذيرايی از ده هزار شركت كننده و همراهان و برگزاركنندگان مسابقات را داراست.

20- درب های ورودی رستوران انواع غذا و سرويس دهی در رستوران اصلی با رنگ خاص مشخص شده است.که به طور مثال( رنگ آبی انواع غذای حلال)، (رنگ نارنجی غذاهای آسيايی و هندی) و( زرد غذاهايی عمومی دنيا)

 

21- كارشناسان بهداشت تغذيه ٢٤ ساعته در محل رستوران حضور دارند و در حال نمونه برداری، تست سلامت، كنترل دمای سرد و گرم اغذيه گرم و سرد هستند.

 

22- درب های ورودی رستوران و كليه اماكن، مايع ضدعفونی كننده و بهداشتی قرار داده شده است كه خط اول پيشگيری از عفونت های غذايی و خصوصا ويروسی است.

23- خودروی ضد عفونی كننده با ايجاد دود مخصوص دافع حشرات خصوصاً عامل زيكا، اطراف ساختمان و اماكن ديگر در حال پيشگيری هستند.

24- برخي كشورها با خود دوچرخه همراه آورده اند و در ورودی ساختمان پارك و برای تردد از ان استفاده مي نمايند محل های قفل دوچرخه در اماكن مختلف دهكده موجود است.اين قسمتی از فرهنگ حمل ونقل كشورهاست.

 

25- طرح زيبا جای رد پای زرد رنگ در اماكنی كه مراجعه كننده زياد دارد برای مشخص نمودن درست مسير تعبيه شده است.

26-انواع نوشيدني كه توسط اسپانسر المپیك (شركت كوكاكولا) تهيه شده است.

27- در مركز اطلاع رسانی بازيها،می توانيد از برنامه های تيم خود و كليه اتفاقات از طريق سيستم رايانه ای و نيز پاسخگويی شفاهی استفاده کنید.

28-كميته بين المللی المپيك ضمن دعوت به رقابت جوانمردانه و راهنمايی ورزشكاران به تغيير رفتار و نيز به خاطيان در محل بازی ها دادگاه بين المللی ورزشی مستقر شده تا در خصوص مديريت نتايج تصميم گيری كند.

 

29- نوشيدنی مختلف خصوصاً بطری آبی رنگ كه حاوی الكتوليت های بدن و برخی مكمل های مورد لزوم است در اختیار ورزشکاران گذاشته شده است.

 

30- به هر ورزشكار كليد ورودی آپارتمان و اتاق خصوصی با كارت معرفی ساختمان و اتاق ارائه می شود.