یکشنبه, 07 آبان,1396

بیرانوند: 10ملی پوش، افزایش رکورد 58 کیلویی داشتند

عدم حضور 9 کشور در آمریکا یک تهدید برای آینده وزنه برداری ایران خواهد بود

بیرانوند: 10ملی پوش، افزایش رکورد 58 کیلویی داشتند
سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان گفت: در آخرین رکوردگیری افزایش رکوردهای وزنه برداران کاملاً مشهود بود، در مدت4 ماه گذشته، 10 وزنه بردار بالغ بر 58 کیلوگرم افزایش رکورد داشتند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری، محسن بیرانوند سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان روز جهانی مربی را به تمامی مربیان کشورمان تبریک گفت و سپس در خصوص افزایش رکوردهای ملی پوشان بزرگسال کشورمان نسبت به ماههای گذشته افزود: نکته قابل توجه و با اهمیتی که هیچ کارشناسی به آن توجه نداشته و در آخرین رکوردگیری کاملاً مشهود بود، در طول 4 ماه گذشته که تیم ملی بزرگسالان در اختیار بنده قرار گرفته است، 10 وزنه بردار بالغ بر 58 کیلوگرم افزایش رکورد داشتند. این رکوردهای ثبت شده با انجام رکوردگیری و 38 نمونه آزمایش دوپینگ ثبت شده در این مدت رقم خورده است. همچنین در هر زمان و لحظه آمادگی این را داریم تا مأموران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) از ملی پوشان حاضر در اردو آزمایش دوپینگ به عمل آوردند. بهترین دفاع از عملکرد کادر فنی در این مدت که بنده سکان هدایت تیم ملی را برعهده گرفته ام، قبولی این مدعاست.

بیرانوند در خصوص محاسبه افزایش رکورد 58 کیلویی 10 وزنه بردار در زمان سرمربی گریش در تیم ملی بزرگسالان، اضافه کرد: در مقایسه رکوردهای که ملی پوشان در رقابتهای مختلف لیگ، قهرمانی آسیا، جهان و المپیک سالهای گذشته قبل از شروع کار بنده در تیم ملی بزرگسالان و رکوردگیری اردوی بابلسربه ثبت رسانده اند، با افزایش رکوردی 58 کیلوگرم در مجموع 10 وزنه بردار می رسیم. مجید عسگری بهترین رکوردش 316 کیلوگرم بوده که در آخرین رکوردگیری به رکورد 322 کیلوگرم رسیده و با 6 کیلوگرم افزایش رکورد شخصی، علی میری به رکورد 362 کیلوگرم دست یافته و نسبت به رقابتهای داخل سالن آسیا، یک کیلوگرم پیشرفت داشته است که این نشان می دهد همچنان به روند صعودی خود ادامه می دهد. سهراب مرادی بهترین رکوردی که در تمام عمرش زده بود 413کیلوگرم مجموع در رقابتهای داخل سالن آسیا بود که یک کیلوگرم رکورد جهان را جابجا کرد، در این مسابقات بنده مسئولیت کادر فنی را برعهده داشتم. در رکوردگیری بابلسر نیز به رکورد 425 کیلوگرم دست یافت که در حرکت یکضرب 2 کیلوگرم، حرکت دوضرب 3 کیلوگرم و 12 کیلوگرم رکورد مجموع جهان را به طور غیر رسمی به نام خود به ثبت رساند. همچنین سهراب 12 کیلوگرم افزایش رکورد شخصی در این مدت داشته است. رکورد سید ایوب موسوی با افزایش 7 کیلویی از مجموع 384 کیلوگرم را به رکورد 391 کیلوگرم رسید.علیرضا سلیمانی از وزنه 403 کیلوگرم به رکورد 406 کیلوگرم رسید که 3 کیلوگرم افزایش رکورد داشت و علی هاشمی در ماههای گذشته بهترین رکوردش 401 کیلوگرم بود که رکورد 413 کیلوگرم را به ثبت رساند تا 12 کیلوگرم پشرفت کرده باشد. سعید علی حسینی قبل از حضور در اردوی تیم ملی، 451 کیلوگرم رکورد مجموع را داشته که در این رکوردگیری به مجموع 463 کیلوگرم رسید و بدین ترتیب وی 12 کیلوگرم افزایش رکورد داشت. همایون تیموری در رکوردگیری حرکت دوضرب به خاطر آسیب دیدگی وزنه های خوبی را ثبت نکرد. وی در حرکت یکضرب 5 کیلوگرم افزایش رکورد داشته و در نهایت بهداد سلیمی پس از دو سال به رکورد 253 کیلوگرم در حرکت دوضرب رسید که قبل از المیپک نیز به این وزنه نرسیده بود. بهداد در روزهای باقی مانده به رکوردهای بهتری دست پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: در مدت این چهار ماهی که بنده سکان هدایت تیم ملی وزنه برداری ایران را برعهده دارم، وزنه برداران رکوردهای در حد جهانی را به نام خود ثبت کرده اند. سالهای قبل فاصله نفرات اول و دوم از نظر رکورد بسیار زیاد بود ولی امسال این فاصله رکوردی بین نفرات اول تا دوم کمتر شده و نفرات دیگر خود را به سطح برترین های ایران رسانده اند. 
رئیس کمیته مربیان فدراسیون وزنه برداری تصریح کرد: در دسته 85 کیلوگرم علی میری یک وزنه بردار جوان و با انگیزه در کنار نفر اول دنیا یعنی کیانوش رستمی تمرین می کند و کنار این قهرمان جهان و المپیک رکوردهای خود را افزایش می دهد. این امر در دسته 94 هم تکرار شده و سید ایوب موسوی با سهراب مرادی دیگر قهرمان جهان تمرین می کند و این مسئله به او کمک می کند تا عملکرد بهتری را نسبت به گذشته داشته باشد. علی هاشمی در المپیک 2016 شرکت کرد و با تجربه بسیار بالا، آینده درخشانی را دارد، در کنار وی، علیرضا سلیمانی جوانی خوش آتیه و آینده دار که هم اکنون سعی دارد شایستگی خود را به نمایش بگذارد اما این فرصت را برای خودش مهیا کرده تا در مسابقات جهانی خوش بدرخشد. در کنار سعید علی حسینی و بهداد سلیمی دو قهرمان سنگین وزن جهان و المپیک، یک جوان خوش آتیه و آینده دار به نام همایون تیموری با انگیزه بالا تمرین می کند.

بیرانوند ادامه داد: در سالهای اخیر شاهد رشد و شکوفایی وزنه بردارانی در رده های سنی پایه هستیم که با هدایت سرمربی گری محمدحسین برخواه به رکوردهای خیلی خوبی دست پیدا کرده اند. در سالهای آینده این نفرات قطعاً پشتوانه خوبی در بدنه تیم بزرگسالان در مسابقات آتی داشته باشند. همچنین باشگاههای که در وزنه برداری سرمایه گذاری می کنند و همچنین به رقابتهای برون مرزی اعزام می شوند و براساس استاندارهای که فدراسیون برای آنها ترسیم کرده است می توانند سرمایه های خوبی برای تیم های ملی رده مختلف هستند.
سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان کشورمان در خصوص شرایط کنونی 10 ملی پوش حاضر در آخرین مرحله اردوی آماده سازی رقابتهای جهانی آمریکا تصریح کرد: هم اکنون 10 وزنه بردار که در حال حاضر بهترین های ایران هستند در این مرحله از اردوها خود را برای رقابتهای جهانی آمریکا آماده می کنند. این در حالی است؛ در مدت 4 ماه پیش که این تیم را تحویل من دادند و مراحل مختلف اردوها و مسابقات داخلی و بین المللی را سپری کردیم، این نفرات از فیلترهای مختلفی عبور کردند تا به این نقطه رسیدند که با انتخاب بهترین های کشور برای حضور در رقابتهای جهانی لحظه شماری می کنیم.
وی در خصوص انتخاب 8 ملی پوش در ترکیب اصلی و دو جایگزین در اردوی مرحله آخر در تهران گفت: 10 وزنه برداری که در اردو حاضر هستند در رنکینگ 4 سال گذشته جز بهترین ها کشورمان بودند و در رکوردگیری اردوی سطح دریای بابلسر شرکت کردند. این رکوردگیری در شرایط استاندارد با حضور داوران بین المللی و رسمی و کنترل دوپینگ برگزار شد تا هیچ حرف و حدیثی به وجود نیاید. در ادامه نیز تا شب کنگره مسابقات جهانی در روز 6 آذرماه که 8 وزنه بردار در قهرمانی جهان مشخص خواهد شد و دو نفر از جمع این 10 ملی پوش خط می خوردند. 2 وزنه بردار تا آخرین لحظه شانس خواهند داشت تا شایستگی های خود را به اثبات برسانند و جایگزین وزنه برداران کم کار اردو شوند.
بیرانوند در خصوص اینکه چرا کیانوش رستمی در آخرین رکوردگیری در بابلسر شرکت نداشت، تاکید کرد: کیانوش رستمی از ابتدا حضور بنده در کادر فنی تیم ملی بزرگسالان برنامه هایش را با شورای عالی فنی هماهنگ کرده و در رکوردگیری هفته دوم لیگ برترباشگاههای کشور، حرکت یکضرب 160 کیلوگرم و حرکت دوضرب 202 کیلوگرم را به نام خود ثبت کرده بود. وی در فاصله چند روز قبل از رکوردگیری 3 آبان ماه در یکضرب و دوضرب پیشرفت قابل توجه ای را داشت. برنامه ریزی بنده و کادر فنی برای 10 وزنه بردار در اردوی بابلسر طراحی شده بود و قرار بر این بود که این وزنه برداران به اوج آمادگی خود برسند. طبق برنامه ریزی ما، اکثریت نفرات تیم به اوج عملکردشان در این اردو دست یافتند.
سرمربی تیم ملی در خصوص صحبت های محمدرضا براری پس از انجام رکوردگیری در روز سوم آبان، مبنی بر اینکه از قبل به او گفته شده بود که از قبل در ترکیب جهانی خواهد بود، اظهار کرد: برای محمدرضا براری در آینده آرزوی موفقیت و سربلندی دارم. براری یکی از خوب های وزنه برداری ایران است که پس از مشکل گوارشی که برای او اتفاق افتاد یک فرصت دیگر به او داده شد تا خود را به رکوردگیری و مسابقات جهانی برساند. در آخرین رکوردگیری اردوی شهرستان بابلسر به تمامی ملی پوشان و محمدرضا براری گفته شده بود که مهمترین رکوردگیری برای انتخاب نفرات حاضر در مسابقات جهانی آمریکا رکوردگیری 3 آبان خواهد بود. برهمین اساس آنها از حساسیت این موضوع با خبر بودند و به دلیل برگزاری رسمی این رکوردگیری، حضور داوران بین المللی، گرفتن تست و کنترل دوپینگ و حضور اعضای شورای عالی فنی فدراسیون وزنه برداری در این رکوردگیری، به طوری که استاندارهای لازم برای انتخاب نفرات اعزامی به مسابقات جهانی انجام شود.
وی ادامه داد: البته دو رکوردگیری قبلی نیز در انتخاب نفرات برتر تاثیر داشته است و قطعاً به براری نیز این مسئله گوشزد شده است که این رکوردگیری اهمیت بالای به خاطر این مسائل داشته است. براری در این رکوردگیری در 6 حرکت خود فقط یک حرکتش را به درستی مهار کرد و در این رابطه اعضای شورای عالی فنی نیز نظر مساعدی برای ماندن براری در اردو نداشتند. بنده هم پس از این رکوردگیری نظرم حذف این وزنه بردار از مرحله آخر اردو بود. همچنین علی هاشمی و علیرضا سلیمانی دو وزنه بردار دسته 105 کیلوگرم با اختلاف کمی نسبت به هم رکوردهای خوبی را به ثبت رساند. در حضور اعضای شورای عالی فنی و تماشاگران، این بی عدالتی است تا یک وزنه بردار که در رکوردگیری خوب نبوده در اردو بماند و یکی دیگر که وزنه های خود را به درستی ثبت کرده از جمع ملی پوشان جدا شود.
بیرانوند در خصوص اینکه انتخاب حرکت اول وزنه بردار چگونه برایش گرفته می شود، افزود: با توجه به حساسیت در برخی از اوزان و ترافیک ورزشکاران برای حضور در روی تخته، با نظر مستقیم خود وزنه بردار انتخاب نخست در حرکات یکضرب و دوضرب لحاظ می شود. براری در سالن گرم ابتدا وزنه 177 کیلوگرمی را زد و به طور حتم این اطمینان را به مربی می دهد که وزنه 180 کیلویی در مسابقه، وزنه سنگینی برای ورزشکار نیست. در مورد اینکه وزنه های را اضافه می کرد نظر خودش بود. در نهایت برای وزنه سوم خودش 185 کیلوگرم را درخواست کرد ولی با مخالفت من مواجه شد و با توجه به حساسیت کار برای او وزنه 183 کیلویی در نظر گرفته شد که متاسفانه وی نتوانست وزنه 183 کیلوگرم را مهار کند و حذف شد، اگر خوب کار می کرد شرایط این گونه نبود.
سرمربی تیم ملی وزنه برداری در خصوص محرومیت 9 کشور مدعی در مسابقات جهانی آمریکا و شانس بالای کشورمان برای قهرمانی در این رقابتها اذعان کرد: با اینکه 9 کشور در مسابقات جهانی آمریکا به دلیل دوپینگ حضور ندارند و محرومیت شان به خاطر استفاده از مواد نیروزا بوده است. مسابقات جهانی همیشه در کلاس بالا برگزار می شود و تیم های لهستان، گرجستان و آمریکا و حتی سایر مدعیان می توانند برای ما یک خطر به حساب بیایند. از حالا نمی شود گفت که به راحتی جام قهرمانی سال 2017 به ایران خواهد رسید و کار بسیار سختی را در “آناهیم” پیش رو داریم. عدم حضور 9 تیم مدعی در رقابتهای جهانی آمریکا اصلاً خوشحال نکرد و نباید کوتاه بین باشیم که چون این 9 کشور در بین رقابت کننده ها نیستند باید به قهرمانی فکر کنیم.
وی ادامه داد: من برای تمامی شاگردانم هدف گذاری می کنم و رقیب اصلی آنها وزنه است و باید به مجموع ایده آل برسند حتی اگر در مسابقات جهانی شرکت کننده ای حضور نداشته باشد. با این سیاست گذاری نمی گذاریم انگیزه شان پایین بیاید و روز به روز باید افزایش رکورد داشته باشند.
بیرانوند در خصوص اینکه دوپینگ در وزنه برداری برای ورزش ایران یک تهدید است تا یک فرصت عنوان داشت: از جهاتی دیگر محرومیت 9کشور از مسابقات جهانی برای وزنه برداری ایران، یک فرصت نیست بلکه یک تهدید جدی خواهد بود. وزنه برداری کشورمان در سالهای اخیر یکی از امیدهای کسب مدال در بازی های المپیک بوده و اگر رشته وزنه برداری به دلیل دوپینگ از بازی های المپیک حذف شود، خطر بیشتری برای ورزش ایران محسوب می شود و از این رو در المپیک مدالی به ورزش ایران در وزنه برداری نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: توماس باخ رئیس کمیته ملی المپیک برای ادامه فعالیت رشته وزنه برداری در بازی های المپیک هشدار داده است تا موادنیروزا به کلی از وزنه برداری ریشه کن شود. اگر این مهم محقق نشود، احتمال دارد که رشته پرسابقه وزنه برداری از دور بعد در بازی های المپیک جای نخواهد داشت. برهمین اساس این مسئله جدی بیشتر به ضرر کشورمان است و دیگر هیچ سهمی از مدال های بازی های المپیک نخواهیم داشت.
عضو کمیته مربیان و تحقیقات فدراسیون جهانی وزنه برداری در خصوص ارائه برنامه های خود در مجمع iwf گفت: طی نامه ای فدراسیون جهانی از تمامی اعضای کمیته مربیان و تحقیقات خواسته است تا طرح ها و پیشنهادات خود را به مقرر iwf ارسال کنیم. بنده تمام پشنهادات و نظراتم را در خصوص مبارزه با دوپینگ، گسترش و توجه به اخلاقیات رشته وزنه برداری طی ایمیلی به فدراسیون جهانی ارائه دادم و در جلسه کمیته مربیان و تحقیقات iwf باشد قطعاً از آنها دفاع می کنم.
در پایان؛ رئیس کمیته مربیان و آموزش فدراسیون وزنه برداری از مربیان تمامی شهرستان تشکر کرد و خاطرنشان کرد: روز جهانی مربی را به مربیان تمامی رشته های ورزشی مختلف در کشور تبریک و خسته نباشید بگویم، آنها بدون هیچ چشم داشتی زحمت می کشند و شاید زحمات آنها دیده نشود. از تمامی مربیانی که در شهرستان ها برای پرورش این ملی پوشان زحمت می کشند تا وزنه برداران به تیم های ملی برسند تشکر می کنم. مربیان سراسر کشور در شهرهای خودشان این وزنه برداران را همچون بزری در دل خاک می کارند و بعد از آن زمانی که محصول دادند مربیان در تیم ملی آن را درو می کنند.باید قدردان مربیان شهرستان بود که شبانه روز برای رسیدن ورزشکاران تمام زندگی خود را صرف وزنه برداری کرده اند.