شنبه, 09 مرداد,1395

بیانیه فدراسیون جهانی وزنه برداری

وزنه برداری روسیه از حضور در المپیک ریو محروم شد

بیانیه فدراسیون جهانی وزنه برداری

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام کرد که ورزشکاران و داوران (افراد فنی رسمی) روسیه از شرکت در المپیک ریو 2016 محروم هستند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ هیات رییسه فدراسیون جهانی وزنه برداری (جمعه ۸ مرداد)تصمیمی را اتخاذ کرد که بر اساس آن از حضور ورزشکاران و داوران (افراد فنی رسمی) روسیه در بازیهای المپیک ریو ممانعت بعمل خواهد آمد .این حکم و تصمیم اتخاذ شده از هم اکنون لازم الاجرا است. فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در سایت رسمی خود(iwf) تایید کرد که فدراسیون وزنه‌برداری روسیه و وزنه‌برداران این کشور قوانین و شرایط جهانی را رعایت نکرده‌اند و با بررسی نمونه‌های وزنه‌برداران این کشور و بررسی مجدد، محرومیت تمام اعضای تیم وزنه‌برداری روسیه در المپیک را تایید کردند.

همچنین در بیانیه فدراسیون جهانی آمده است؛ وزنه برداران روسی ، بارها یکپارچگی و اتحاد وزنه برداران جهان را خدشه دار کرده اند و بنابراین برای حفظ حرمت این مسابقات، همه این ورزشکاران روسی از المپیک ریو محروم شده اند.

 

 

حکم کمیته بین المللی المپیک در خصوص حضور ورزشکاران روسی در بازیهای المپیک ریو

• آمار و ارقام آنالیز و بررسی مجدد نمونه های گرفته شده از ورزشکاران در المپیک پکن و لندن

• آمارو ارقام مبارزه با دوپینگ درخصوص ورزشکاران روسی
• سیاست مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی وزنه برداری
• قوانین و مقررات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ
• منشور و اساسنامه المپیک
• کمیته بین المللی المپیک ، و مکاتبات و مراسلات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ
بر طبق حکم ورای کمیته بین المللی المپیک در خصوص حضور ورزشکاران روسی در المپیک ریو که معیار و ملاک صلاحیت ورزشکاران روسی جهت شرکت در بازیهای المپیک ریو را تعیین نموده ، هیئت رئیسه فدراسیون جهانی وزنه برداری صلاحیت و شایستگی ورزشکاران کاندید و نامزد شده را مورد ارزیابی قرار داد .
هشت 8 ورزشکار روسی برای شرکت در مسابقات وزنه برداری بازیهای المپیک ریو نامزد شده بودند . نامزدی و کاندیداتوری خانم تاتیانا کاشیرینا و خانم آناستازیا رومانوا بعلت نقض قانون مبارزه با دوپینگ ملغی گردید .
نام چهار 4 ورزشکار دیگر در گزارش آقای مک لارن به چشم می خورد که در ناپدید شدن سیستم روش بررسی مثبت ذینفع بوده اند .

بنا بر حکم و رای صادره از سوی کمیته بین المللی المپیک ، “فدراسیونهای بین المللی که اطلاعات موجود در گزارش شخص مستقل را بررسی می نمایند ، برای چنین هدفی از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ اسامی ورزشکاران و فدراسیونهای ملی مشمول را درخواست می کنند . چنانچه هیچکس اعم از ورزشکار ، مقام رسمی یا یک فدراسیون ملی مشمول این موضوع نگردد ممکن است برای ورود( ثبت نام در لیست ورودی) یا اعتبارگذاری در بازیهای المپیک ریو مورد پذیرش و تایید قرار گیرد .
شمول نام ورزشکاران در گزارش شخص مستقل باعث می شود که کمیته بین المللی المپیک معیار و ملاک عدم صلاحیت و شایستگی را مطرح نماید ; از این بابت ، نیازی وجود ندارد که فدراسیون جهانی وزنه برداری هیچ عمل انجام دهد و حکمی را اتخاذ نماید .
علاوه بر این ، بنا بر تازه ترین رای و حکم صادره از سوی کمیته بین المللی المپیک به این شرح است :
تحت این شرایط استثنائی و فوق العاده، ورزشکاران روسی در تمام 28 ورزش المپیک تابستانی باید به ناگزیر عواقب و پیامدهای آنچه با یک مسئولیت پذیری و پاسخگویی جمعی برابر می باشد را بپذیرند تا بتوانند اعتبار ، قابلیت اعتمادو مقبولیت مسابقات المپیک را حفظ نمایند و فرض بیگناهی و بی تقصیری را نمی توان در مورد ایشان بکار برد .
پیرو موارد فوق الذکر ، مایلیم تا آمار و ارقام به شدت ناامید کننده و تکان دهنده مربوط به وزنه برداران روسی را به صورت مجزا و واضح مشخص نماییم .در نتیجه فرایند آنالیز مجدد ترکیبی المپیک لندن و پکن تا امروز 7 یافته تحلیلی مخرب و منفی تایید شده از ورزشکاران روسی بدست آمده است ، در عین حال دومین موج آنالیز و بررسی مجدد المپیک پکن هنوز در مرحله ای نیست که بتوان اسامی ورزشکاران و کشورها ی مورد بحث را به صورت علنی و آشکار فاش و اعلام نمود .
کمیته بین المللی المپیک از فدراسیونهای بین المللی درخواست نمود تا ” قوانین و مقررات مربوط به محرومیت همه فدراسیونهای ملی را به کار گیرد و به مرحله اجراء در آورد . بر طبق ماده 12.4 سیاست مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی وزنه برداری :
“چنانچه هر فدراسیون ملی (عضو) ، اعضاء یا مقامات رسمی وابسته به آن به دلیل کردار و عمل مرتبط با دوپینگ یا نقض قوانین مبارزه با دوپینگ موجب بدنامی و بی آبرویی ورزش وزنه برداری گردد ، هیئت رئیسه فدراسیون جهانی وزنه برداری بنا به صلاحدید خود می تواند در جهت صیانت و حفظ آبرو ، اعتبار، اصول اخلاقی و صداقت ورزش هر گونه اقدام بایسته و مقتضی را صورت دهد ” .
بنابر موارد فوق ، هیئت رئیسه فدراسیون جهانی وزنه برداری تصمیم گرفت که انتصاب مقامات رسمی فنی ( داوران ) روسی را از بازیهای المپیک ریو ملغی و ابطال نماید .
صداقت، درستی و اصول اخلاقی ورزش وزنه برداری به دفعات توسط روسیه (ورزشکاران روسی) خدشه دار و لگدمال شده است ، از اینرو بمنظور حفظ شان و مقام والای ورزش ،یک محرومیت بجا و مقتضی برای ایشان در نظر گرفته شد و به اجرا در آمد .

بموجب سیاست و خط مشی تخصیص مجدد ، هیئت رئیسه تصمیم گرفت که سهمیه های موجود را به ورزشکاران کمیته های ملی المپیک ذیل اختصاص دهد :
ورزشکاران زن از کشورهای آلبانی ، گرجستان و مولداوی
ورزشکاران مرد از کشورهای : بلژیک ، کرواسی ، السالوادور ، مغولستان و صربستان
از کلیه ورزشکارانی که از این تخصیص مجدد دقایق واپسین منتفع شده اند در جریان رویدادهای گزینشی آزمایش بعمل آمده و پیش از شرکت در المپیک نیز از ایشان آزمایش دیگری گرفته خواهد شد .