پنجشنبه, 21 مرداد,1395

بدون تلاش و جنگندگی به کسی ؛ مدال المپیک نمی دهند

علی مرادی: وزنه برداری فقط به بود و نبود روس ها خلاصه نمی شود

بدون تلاش و جنگندگی به کسی ؛ مدال المپیک نمی دهند

اگرچه حضور روس ها در بازی های المپیک ریو می توانست در برخی رشته ها مثل وزنه برداری شرایط رقابتی را برای ورزشکاران حاضر در این قبیل رشته ها اندکی متفاوت تر و جذابتر کند، اما عدم حضور تزارها و محروم شدنشان از بازی های المپیک 2016 ریو بخاطر آلودگی ورزشکاران این کشور به مواد نیروزا قطعا خیلی هم تفاوتی در سطح کیفی این دوره از بازی ها نخواهد داشت. زیرا باقی کشورهای حاضر در این رویداد بزرگ و معتبر؛ همگی با آمادگی کامل و برای دشت مدال های مرغوب و ارزشمند المپیک پا به میدان معتبر المپیک گذاشته اند.بنابراین قطعا نمی توان گفت تنها نبود وزنه برداران روس در برزیل باعث افت کیفی رقابتهای این دوره در ریودوژانیرو خواهد شد. با این رویکرد گفت و گویی با علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان انجام دادیم که مشروح آن در ادامه پیش رویتان قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری ؛ رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان بابیان این مطلب که شرایط روحی ، جسمی و همچنین تمرینی رستمی، مرادی ، هاشمی ، براری و سلیمی هر5 وزنه بردار کشورمان خوب است و امید زیادی به کسب موفقیت بچه ها در ریو وجود دارد در این خصوص تاکید می کند:« اگرچه شرایط جسمی و روحی تک تک ملی پوشان نرمال است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد، اما معتقدم خیلی هم نباید سطح توقع عمومی را از تیم ملی بالا برد.زیرا بزرگنمایی بیهوده خیلی کار حرفه ای و درستی نیست. بچه های ما خیلی زحمت کشیدند و بی شک لایق بهترین ها در این میدان بزرگ هستند.اما المپیک ، المپیک است و با تمام میادین دیگر از لحاظ کمی و کیفی تفاوت دارد.بنابراین هیچ نتیجه ای دراین میدان بزرگ قابل پیش بینی نیست. پس بهتر است به جای هرگونه گمانه زنی خاصی منتظر بمانیم تا زمان مسابقه و ببینم رقابت چگونه پیش می رود.»
رییس فدراسیون وزنه برداری معتقد است:« همینکه هر 5 وزنه بردار ما جزو برترین های اوزان خود هستند یک موفقیت برای ما محسوب می شود. طی جلسه ای که با کادر فنی داشتیم و رکوردهای ورودی وزنه برداران مان را محاسبه کردیم ، خداراشکر وضعیت ملی پوشان ما نسبت به رقبای اشان خوب است و همین برای ما یک نقطه قوت به شمار می رود.ضمن اینکه هر روز شاهد هستید که برخی از چهره های مطرح وزنه برداری از کشورهای مدعی با توجه به مثبت اعلام شدن تست دوپینگشان از گردونه مسابقات المپیک کنار می روند. این در حالی است که بچه های ما به دفعات تست دادند و خداراشکر همگی در صحت و سلامت کامل مهیای حضور در بازی های المپیک شدند.»

علی مرادی درخصوص وضعیت پشتیبانی و پزشکی کاروان ورزش ایران در بازی های المپیک ریو تاکید می کند:« خوشبختانه امسال و در این دوره از بازی ها فدراسیون پزشکی ورزشی کشور و در کل کاروان ورزش ایران از نظر آمادگی و امکانات پزشکی در شرایط بسیار خوب و قابل قبولی قرار دارد. فدراسیون پزشکی ورزشی با استفاده از تیم های متخصص پزشکی ، ورزشی خیلی بهتر از گذشته در خدمت تیم های ملی وقهرمانان رشته های ورزشی مختلف اعزامی به المپیک هستند. به طور مثال ما در تیم ملی وزنه برداری در همین چند روزی که به دهکده بازی ها آمدیم از نظر بازتوانی و فیزیوتراپی وزنه بردارانمان طبق شرایط علمی روز دنیا پوشش داده می شوند و تحت مراقبت های ویژه تیم پزشکی کاروان کشورمان قرار دارند. بی تردید این برای نخستین بار است که کاروان ایران در بهترین شرایط از امکانات روز پزشکی ورزشی برخورداراست ومی تواند در اینجا به صورت اختصاصی از ماساژور ، فیزیوتراپ و تیم پزشکی مجرب استفاده کند. بنابراین جا دارد تشکر ویژه ای از تک تک مسئولان فدراسیون پزشکی ورزشی و متخصصان پرتلاش و بادانش این مجموعه که قوت قلب ورزشکاران ما هستند داشته باشیم.

رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان درمورد عدم حضور روس ها در المپیک و اینکه آیا این موضوع می تواند در موفقیت بیشتر وزنه برداران کشورمان تاثیرگذار باشد می گوید:« بی تردید المپیک شرایط خاص خودش را دارد. خیلی خوش بین هستم که کارها در سطح بین المللی عادلانه دارد انجام می شود و نسبت به ادوار گذشته اعمال نفوذها کمتر شده است. عدم حضور روس ها در المپیک ریو قطعا تاثیرات منفی خود را از لحاظ کیفی در مسابقات بجا می گذارد اما این بدان معنا نیست که وزنه برداری و رقابتهای این رشته فقط به بودن یا نبودن روس ها بستگی داشته داشته باشد. زیرا همانطوریکه در رقابتهای برگزار شده در همین دوره از بازی ها شاهد بودیم ، حتی در نبود روس ها هم رکوردهای دنیا و المپیک بارها شکسته شد. همین یعنی اینکه وزنه برداری دیگر تنها متعلق به یک یا دو کشور نیست بلکه وسعت وزنه برداری نامحدود شده و هرروز هم گسترده تر می شود.»

رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان در پاسخ به این پرسش که ملی پوشان کشورمان چقدر شانس کسب مدال دراین دوره از بازی ها دارند معتقد است:« طبیعتاً هر وزنه برداری که شایستگی کسب مدال را داشته باشد با اثبات توانایی خود می تواند به عناوین خوب و به مدال المپیک برسد. مطمئنا باید وزنه برداران با تلاشی مضاعف در میدان بزرگی به نام المپیک به عناوین درخشان و خوبی دست پیدا کنند. زیرا مدال المپیک را بدون جنگندگی و تلاش بسیار به هیچ ورزشکاری نخواهند داد. وزنه برداران ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.هرکدام از این 5 ملی پوش تلاش و جنگندگی بیشتری داشته باشند کسب مدال برایشان قطعا دور از دسترس نیست.»