دوشنبه, 03 آبان,1395

افزایش شانس تیم نوجوانان برای کسب عنوان قهرمانی تا پایان 5 وزن نخست

ایران بخت نخست قهرمانی در رقابتهای نوجوانان جهان 2016

افزایش شانس تیم نوجوانان برای کسب عنوان قهرمانی تا پایان  5 وزن نخست

ششمین دوره رقابتهای وزنه برداری قهرمانی نوجوانان جهان درحالی امروز با برگزاری رقابتهای دسته 85 کیلوگرم در شهر پنانگ مالزی پیگیری می شود که در پایان 5 وزن نخست، شاگردان محمد حسین برخواه با کسب بیشترین میانگین امتیازی، از شانس بالایی برای ایستادن روی سکوی قهرمانی رقابتهای نوجوانان جهان برخوردار هستند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ در رقابتهای امسال وزنه برداری قهرمانی نوجوانان جهان و در بخش پسران، 180 وزنه بردار از 48 کشور دنیا حضور دارند که رقابت اصلی برای کسب عنوان قهرمانی میان ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه و لهستان است. این 5 تیم به همراه آذربایجان، تایلند، چین تایپه، عربستان و مالزی 10 تیمی هستند که با ترکیب کامل در رقابتهای وزنه برداری نوجوانان جهان حضور دارند. در این میان 3 تیم قدرتمند چین ، کلمبیا و کره جنوبی هم با 6 وزنه بردار در این رقابتها حضور دارند تا اگر دیگر تیم های مدعی وزنه برداران خود را به دلیل حذف شدن از دست بدهند، شانس ایستادن روی سکوی جهانی برای آنها نیز وجود داشته باشد.

در حال حاضر و در پایان رقابتهای 5 وزن اول، ترکیه با 437 امتیاز اول است و تایلند با 383 امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد. اما هر دو تیم هر 8 وزنه بردار خود را به روی تخته فرستادند و دیگر شانسی برای افزایش امتیاز ندارند.

تیم سوم رده بندی امتیازی در حال حاضر کلمبیا است که 333 امتیاز دارد. کلمبیایی ها فقط یک وزنه بردار دیگر دارند که حتی اگر قهرمان شود مجموع امتیازات تیم کشورش را به 417 خواهد رساند. شرایط چین هم دقیقا مشابه کلمبیاست. آنها 249 امتیاز دارند و آن را توسط 4 وزنه بردار خود کسب کرده اند. چین 2 نماینده دیگر دارند که در اوزان 85 و 94 کیلوگرم به روی تخته می روند. به این ترتیب حداکثر امتیازی که چینی ها می توانند با قهرمانی دو وزنه بردار دیگرشان به دست بیاورند 417 امتیاز است که برای قهرمانی کافی نیست. به این ترتیب تیم ملی وزنه برداری ایران برای قهرمانی در رقابتهای نوجوانان جهان باید ضمن عبور از امتیازات ترکیه، با تیم های آمریکا، لهستان و روسیه بجنگند. 

آمریکایی ها توسط 4 وزنه بردار خود تاکنون 239 امتیاز کسب کرده اند. مجموع امتیازات لهستان هم پس از به روی تخته رفتن 4 نماینده این کشور 212 امتیاز است و تیم ملی روسیه نیز از 3 وزنه بردار نخست خود صاحب 168 امتیاز شده است. این درحالی است که تیم ملی وزنه برداری ایران با عملکرد درخشان 3 وزنه بردار خود در اوزان 69 و 77 کیلوگرم صاحب 203 امتیاز شده است.

میانگین امتیازاتی که تیم ملی وزنه برداری ایران به دست آورده 67.66 امتیاز است که بیشتر از سایر تیم هاست. اگر ملاک را میانگین امتیازات کسب شده توسط هر وزنه بردار قرار دهیم فعلا ایران با 67.66 امتیاز بهترین عملکرد را دارد و تیم های کلمبیا و چین با 66.6 و 62.25 امتیاز در رده های بعدی قرار دارند. میانگین امتیازات کسب شده توسط آمریکایی ها 59.75 است. روسیه هم با میانگین 56 امتیاز توسط هر وزنه بردار خود در رتبه بعدی است. در رده های بعدی هم ترکیه و لهستان قرار دارند که در پایان 5 وزن نخست، به ترتیب میانگین 54.62 و 53 امتیاز را کسب کرده اند.

با این آمار و ارقام می توان امیدوار بود که تیم ملی وزنه برداری نوجوانان ایران با عملکرد درخشان 5 وزنه بردار خود در اوزان 85، 94 و 94+ کیلوگرم بعد از 7 سال برای دومین بار در تاریخ عنوان قهرمانی جهان را به دست بیاورد.