ارزیابی مدیر تیم های ملی از وزنه برداری بانوان در شش ماه سرپرستی

مدیرتیم های ملی فدراسیون وزنه برداری در مصاحبه های متعدد خود طی شش ماهی که از دوران سرپرستی این فدراسیون گذشته، به دور از رویاپردازی و وعده های انتخاباتی و بر اساس ظرفیت و پتانسیل موجود، همواره خاطر نشان کرده است که وزنه برداری بانوان آن گونه که پنج سال قبل استارت خورد و شکل گرفت، هنوز فاصله زیادی تا نقطه اوج و جدول A جهانی فاصله دارد بنابراین دست کم تا چند سال آینده «ارتقای رکوردها» مهمترین برنامه پیش رو خواهد بود.

همچنین کسب سهمیه المپیک که اتفاقی تاریخی در وزنه برداری بانوان خواهد بود، مهمترین انگیزه ای است که مدیر پرافتخار تیم های ملی و سرمربی تیم پر مدال ایران در المپیک لندن را همچنان  در راس کادر فنی تیم های بانوان نگه داشته است.

ارزیابی شش ماهه 

«کوروش باقری» با مروری بر عملکرد بانوان در بازه شش ماهه دوران سرپرستی سجاد انوشیروانی در فدراسیون وزنه برداری اظهارداشت: « در تمام مسابقاتی که حضور داشتیم شامل بازی های کشورهای اسلامی (قونیه)، مسابقات قهرمانی آسیا (بحرین) و مسابقات جهانی (کلمبیا)، خیلی ها افزایش رکورد داشتند. این نقطه قوت ما بود که جامعه وزنه برداری بانوان متوجه شد نگاهی که فدراسیون جدید به آقایان دارد، با همان نگاه به بخش بانوان نیز رسیدگی می کند.»

به گفته باقری «تمام ملی پوشان بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا (بحرین) نسبت به قبل (بازی های کشورهای اسلامی) افزایش رکورد داشتند و برای اولین بار در یک وزن قهرمان آسیا شدیم که حاصل زحمات و مدال طلای سیده الهام حسینی در دسته 81 کیلوگرم بود. بعد از آسیایی سعی کردیم فضا را بازتر کنیم و دو نفر از کسانی که در رکوردگیری عملکرد بهتری داشتند به اردوی بزرگسالان دعوت شدند.»

وی ادامه داد: در اردوی شش هفته ای بزرگسالان، افزایش رکورد بچه ها به وضوح دیده می شد به همین دلیل به این جمع بندی رسیدیم که با چهار نفر در مسابقات جهانی حضور پیدا کنیم. رکورد این افراد در تمرینات افزایش قابل توجهی داشت اما دو نفر برای اولین بار در تورنمنت خارجی حضور پیدا می کردند. الهام حسینی قبلا در مسابقات جهانی حضور یافته بود و الهه رزاقی در مسابقه آسیایی هم بود اما در قهرمانی جهان آنقدر که مد نظر ما بود و در تمرین ها به آن رسیدیم، اتفاق نیفتاد. البته به جز یکضرب الهام حسینی که دلایل مختلفی دارد و در جلسه کمیته فنی صحبت خواهیم کرد.

 

برنامه تیم های بانوان در شروع فصل جدید وزنه برداری

شروع سال جدید میلادی، برگزاری انتخابات مجمع و پایان دوره سرپرستی همچنین برگزاری مسابقات قهرمانی لیگ جوانان و بزرگسالان بانوان بعد از یک وقفه طولانی، فصل تازه ای را دست کم در بخش بانوان رقم خواهد زد.

باقری درباره برنامه های تیم های بانوان در سال پیش رو اظهارداشت: به جز فعالیت های داخلی من جمله مسابقات قهرمانی جوانان کشور و قهرمانی بزرگسالان کشور که در کمتر از سه ماه آینده برگزار می شوند، بنا داریم که یک ماه تا یک ماه و نیم دیگر اردوهای تیم ملی را در هر سه رده سنی  استارت بزنیم.

با توحه به این که مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در فروردین برگزار می شود، تمرکز ما ابتدا روی این رده سنی است. با ارزیابی رکوردهای ثبت شده در مسابقات قهرمانی نوجوانان در خرم آباد و سومین دوره المپیاد استعدادهای برتر، پنج نفر را انتخاب کرده ایم. در رده جوانان منتظر هستیم که مسابقات قهرمانی جوانان هم برگزار شده و و تعدادی از جوانان هم انتخاب می شوند. در مورد ترکیب تیم ملی بزرگسالان، تمام افرادی که در سه تورنمنت خارجی امسال حضور داشتند مورد ارزیابی قرار گرفته و در خدمت کسانی خواهیم بود که آماده تر باشند. قطعا سال آینده سالی است که استخوان بندی و نفرات اصلی بزرگسالان تا حدود زیادی باید شکل بگیرد.

 

کادر فنی تیم ملی بانوان

مدیرتیم های ملی اظهارداشت از حضور مربیان در کنار تیم ملی استقبال می کند و هیچ منعی ندارد که تعداد بیشتری از مربیان در اردوها حضور داشته باشند اما معتقد است هر کسی باید وظایف خود را انجام دهد بنابراین این موضوعی است که باید کمیته آموزش و فدراسیون برای آن برنامه ریزی داشته باشد.

باقری در خاتمه تصریح کرد: کمیته آموزش ظاهرا کارهایی صورت داده ولی من به شخصه شناخت وسیعی ندارم که چه کسانی فعالیت بیشتر یا کمتری دارند اما سعی کردیم آنهایی که می شناسیم کنار تیم باشند. چنانچه قبلا خانم مینا عصفوری از خراسان در کنار ما بود.