شنبه, 20 خرداد,1396

اخطار جدی باخ به پدرخوانده وزنه برداری:

پاک نشوید از المپیک حذف می شوید

اخطار جدی باخ به پدرخوانده وزنه برداری:
فدراسیون جهانی وزنه‌ برداری 6 ماه وقت دارد تا تغییرات اساسی را در این رشته المپیکی اجرایی کند؛درغیر اینصورت با اخطار جدی که توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک به پدرخوانده وزنه برداری دنیا یعنی(تاماش آیان) داده است باید فاتحه حضور وزنه برداری را در المپیک 2024خواند! 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک(IOC) در کنفرانس خبری‌ خود در لوزان سوییس با اشاره به مثبت اعلام شدن دوپینگ‌ اغلب وزنه برداران سرشناس و نامداراین رشته ورزشی بواسطه آنالیزمجدد نمونه‌های دوپینگ آنها از بازی‌های المپیک 2008 و 2012 اینبار خیلی جدی تراز قبل به تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری و دست اندرکاران این رشته اخطارداد: هیئت مدیره کمیته بین‌المللی المپیک شرایط جدیدی را برای ورزش وزنه‌برداری تعیین کرده است. این بدین معناست که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری می بایست گزارشی رضایت ‌بخشترازگذشته نسبت به فعالیت‌هایش در مورد مشکل گسترده دوپینگ که این ورزش با آن دست به گریبان است، به IOC ارسال کند. کمیته بین المللی المپیک به دلیل دوپینگ‌های اخیر به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری تا دسامبر ۲۰۱۷ (دی ماه 1396)مهلت داده است تا یک گزارش رضایت بخش درباره مشکل دوپینگ به IOC ارائه دهد.
((عزم جدی IOC برای حذف وزنه برداری از المپیک!))
انتخابات جهانی تمام شد و بازهم گوی میدان از آن تاماش آیان (پدرخوانده کهنه کار وزنه برداری جهان) شد. میدانی که پیش از آن بجای برداشت محصولی پرباردرعرصه ورزش دنیا، معضلی شوم بنام دوپینگ گریبانگیرش شده بود! تنها امیدی که می شد داشت این بود تا در انتخابات جهانی تفکری نو و خونی تازه در رگ های فدراسیون جهانی جاری شود و با این نفس تازه سایه شوم دوپینگ نیز از آسمان وزنه برداری جهان رخت بربندد،اما بازهم این اتفاق میمون رخ نداد تا وزنه برداری جهان با همان سبک و سیاق رهبری سنتی پدرخوانده اداره شود. امروز اما خبر تکان دهنده اخطار جدی توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک به فدراسیون جهانی و در راس آن تاماش آیان شوکی تکان دهنده بود برای دوستداران و علاقه مندان این رشته مهیج در سراسر جهان. رشته ای که شعار المپیک (قویترین) به شمار می رود و یکی از سنبل های این میدان بزرگ بین المللی است اما طوری پدیده شوم دوپینگ نفسش را گرفته که حتی اینگونه پیش بینی می شود اگر همین روند بیمار گونه در این رشته استمرار یابد، قطعا باید دیر یا زود با رشته وزنه برداری در بازی های المپیک وداعی تلخ داشته باشیم.حال بی تردید باید آگاه شده باشیم که دو قطبی شدن وزنه برداری قبل از انتخابات جهانی برای خداحافظی با تفکر پیر و فرسوده وزنه برداری جهان دلیلش چه بود؟ وزنه برداری امروز بی شک لبه پرتگاه قرار دارد و آرام آرام این رشته پرافتخار و مهیج المپیکی می رود تا با ادامه سیستم گذشته (اگر در دوره جدید مدیریتی فدراسیون جهانی) تحولی اساسی در آن رخ ندهد سقوط آزادی مرگ بار را تجربه کند. سقوطی که برای این رشته ورزشی مساوی است با خداحافظی ازبازی های المپیک. بنابراین به نظر می رسد دست اندرکاران فدراسیون جهانی وزنه برداری اگر طالب ماندن در گردونه المپیک هستند؛ بدون اتلاف وقت می بایست تهدید کمیته بین المللی المپیک را بیش از گذشته جدی گرفته و تمام توان خود را به کار بندند تا با استفاده ازتمام پتانسیل و ظرفیت غنی وزنه برداری جهان، بحران بوجود آمده را پشت سر گذاشته و به سلامت از این وضعیت قرمزبا تدبیری کارآمد عبور نمایند.

رییس کمیته بین المللی المپیک: ((وزنه برداری پاک نشود باید با المپیک خداحافظی کند))
رییس کمیته بین المللی المپیک که پیش از این بارها به فدراسیون وزنه برداری جهان اخطار داده بود که حتما باید فکری اساسی به حال ریشه کن کردن معضل دوپینگ ورزشکاران خود کنند، اینبار با صراحت لهجه ای جدی تر از احتمال حذف وزنه برداری از بازی های المپیک خبر می دهد: در صورتی که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) نتواند بحران دوپینگش را کنترل کند، باید تغییراتی در برنامه بازی‌های المپیک 2024 به وجود بیاید. المپیک 2024 شامل تمامی 28 رشته‌ای که در بازی‌های المپیک 2016 ریو بوده‌اند، خواهد بود، اما هشدارمی دهم که تمامی 28 رشته ورزشی وفدراسیون جهانی، باید در بهترین وضعیت مطابق با آنچه معیارهای IOC تعیین کرده، باشند.
رئیس IOC اضافه کرد: فدراسیون جهانی وزنه‌برداری باید همکاری لازم را با آژانس ضد دوپینگ جهانی (WADA) داشته و گام‌هایی اساسی در این زمینه بردارد. بی تردید ما خواهان تلاش‌های بیشتری از سوی آنها هستیم. تمامی فدراسیون‌های جهانی باید مطابق جدول المپیک و قوانین ضد دوپینگ جهانی عمل کنند. مشکل دوپینگ وزنه‌برداری در سال‌های اخیر بسیار حاد بوده است. در آنالیزمجدد نمونه‌های دوپینگ مربوط به المپیک های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ ، نمونه ۴۹ وزنه‌بردار مثبت شد که متاسفانه از بین این افراد ۳۰ نفر مدال آور بودند. در وزن 94 کیلوگرم المپیک لندن هفت وزنه برداردوپینگی وجود داشت که باعث شد وزنه‌برداری که رتبه نهم را کسب کرده بود مدال برنز کسب کند!
باخ در پایان تاکید داشت: پیغامی خیلی صریح به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری فرستادیم و آنها را در جریان برنامه کاهش سهمیه ورزشکاران این رشته ورزشی به 64 نفر در بازی‌های المپیک 2020 قرار دادیم.به ‌این‌ ترتیب ۱۹۶ وزنه‌بردار در المپیک ۲۰۲۰ رقابت خواهند کرد.
لازم به ذکر است؛ IOC درخواست وزنه‌برداری برای افزایش اوزان زنان به هشت وزن را رد کرده است و با تصمیم هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک به منظور برابری جنسیتی، قرار شد تعداد اوزان‌ مردان و زنان در المپیک 2020 توکیو در این رشته برابر باشد تا از این پس هر دو بخش با 7 وزن برگزار شود.پیش از این در وزنه‌برداری المپیک، زنان در 7 وزن و مردان در 8 وزن به رقابت می‌پرداختند، اما در المپیک 2020 در هر دو بخش مردان و زنان در 7 وزن رقابت خواهند کرد تا برابری جنسیتی ایجاد شود.(هنوز درباره اینکه کدام وزن از اوزان مردان حذف خواهد شد تصمیمی اعلام نشده است).