دوشنبه, 12 مهر,1395

آیا افرادی که به رای کمیته انضباطی اعتراض می کنند، حقوقدان هستند؟

نایب رییس فدراسیون:طبق آیین نامه انضباطی وزارت ورزش با تخلف مولایی برخورد می شود

آیا افرادی که به رای کمیته انضباطی اعتراض می کنند، حقوقدان هستند؟
دکتر باقری معتقد است؛ آیین نامه کمیته انضباطی دقیقاً از سوی وزارت ورزش در اختیار فدراسیون وزنه برداری قرار داده شد و با تخلف مولایی به صورت قانونی برخورد می شود.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری؛ دکتر داود باقری نایب رییس و رییس کمیته پزشکی فدراسون وزنه برداری در خصوص اینکه گفته شده افراد حاضر در جلسه کمیته انضباطی فدراسیون وزنه‌برداری حقوقدان نبودند که برای بهادر مولایی رای صادر کردند، گفت: کمیته انضباطی آیین‌نامه دارد که آن را وزارت ورزش در اختیار فدراسیون قرار داده است. رییس کمیته انضباطی، دبیر و رییس فدراسیون نماینده حقوقی وزارت ورزش، نماینده بازرسی وزارت ورزش، نماینده امور مشترک فدراسیون‌ها، کمیته مربیان، داوران و دو پیشکسوت هستند که ترکیب کمیته انضباطی را تشکیل می‌دهند. این آیین‌نامه کمیته انضباطی توسط وزارت ورزش ابلاغ شده است و اکنون این سوال را دارم کسانی که اعتراض می‌کنند آیا خود حقوقدان هستند؟ نمی‌دانم این حرف‌ها و شایعه‌پراکنی‌ها با چه هدفی انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: من در برنامه رادیویی با بهادر مولایی صحبت کردم و خیلی مسائل را گفتم و او نیز قانع شد و گفت در کمیته انضباطی صحبت‌های خود را می‌کند و خواستار این شد که به آن رسیدگی شود که البته ما اضافه بر وظایف خود پیگیر کارهای او بودیم. نکته اینجاست که بلافاصله بعد از این صحبت‌ها می‌بینم که دوباره مصاحبه کرده است و نکته جالب اینکه بعضی از مصاحبه‌هایی که می‌شود دقیقاً با یک تیتر است و حداقل حرف‌های خود را کمی تغییر دهند تا متوجه نشویم هماهنگ کرده‌اند. با این وجود ما کار را به صورت قانونی جلو می‌بریم.

باقری تاکید کرد: ما از مولایی خواستیم که خود یا نماینده‌اش در جلسه کمیته انضباطی حاضر شوند اما او جواب ما را با مصاحبه می‌دهد و آیا این احترام گذاشتن به ساختار فدراسیون است؟ ما موضوع را به صورت قانونی جلو می‌بریم تا مراجع ذیصلاح آن را بررسی کنند. اگر ما جایی خطا کرده باشیم آن را می‌پذیریم و در صورت انجام کوتاهی جبران خواهیم کرد. در غیر این صورت برخی افراد کم لطفی‌هایی نکنند که به صلاح ما، خودشان، کشور و ایران نیست. اجازه نخواهیم داد که برخی شایعه‌پراکنی و تهمت‌ها افکار عمومی را خدشه‌دار کند و مانع مسیر رشد و پیشرفت شود.

نایب رییس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد اینکه تعداد نفرات در شورای عالی فنی در جلسات مختلف کم و زیاد می‌شود، تصریح کرد: زمانی که ساختار و آیین‌نامه کمیته‌های فدراسیون تنظیم شد با مشورت با بزرگان وزنه‌برداری مانند آقای ذهتاب، کمیته فنی به شورای عالی فنی تبدیل شد. یکی از دلایل آن هم این بود که برخی از افراد ذینفع در کمیته فنی نیز حضور داشتند. مانند سجاد انوشیرانی که آن موقع سرمربی جوانان بود اما در کمیته فنی عضویت داشت بنابراین چرا باید او که خود ذینفع است حق رای داشته باشد. بر اساس آیین نامه شورای عالی فنی، اعضای آن مشخص شدند که شامل رییس و دبیر فدراسیون بدون حق رای، رییس، دبیر و نایب رییس شورا با حق رای، چهار کمیته تاثیرگذار (مربیان، آموزش، داوری و پزشکی) با حق رای، یکی از قهرمانان المپیک به پیشنهاد رییس فدراسیون محمد نصیری با حق رای انتخاب شد و همچنین کسانی که بر حسب مورد دعوت می شوند که آنها حق رای دارند و بر اساس اهمیت موضوع ممکن است در برخی جلسات دو یا چهار نفر دعوت شوند بنابراین نمی‌توانیم ایراد بگیریم که نفرات شورای عالی فنی در برخی جلسات کم شده و یا در برخی دیگر به 16 نفر رسیده است.

وی افزود: شورای عالی فنی تاکنون با هفت نفر اعضا برگزار نشده و اگر هم بوده تعداد جلسات آن خیلی کم بوده است اما در کل ما طبق آیین‌نامه جلو می‌رویم.

باقری در پاسخ به این پرسش که شاید تغییر و تحولات اخیر درفدراسیون این شائبه را به وجود آورده که علی مرادی تنها افرادی که با او هم عقیده هستند را در فدراسیون نگه می‌دارد ، اظهار کرد: بعد از هر المپیک ممکن است ساختار عوض شود. بر فرض مثال در کمیته پزشکی رویکرد ما برای المپیک بعدی با توجه به تجربه‌هایی که به دست آورده‌ایم، متفاوت است. در فدراسیون‌های دیگر هم مانند کشتی چنین اتفاقی یعنی تغییر ساختار رخ داده است و نکته جالب اینجاست که بعد از تغییر نایب رییس واکنش‌هایی را نسبت به این موضوع مشاهده کردم که برایم جالب بود. من با کسی مشکلی ندارم و خوبی وزنه‌برداری را می‌خواهم و برای رشد و پیشرفت آن قدم برداشته‌ام. همچنین نیازی به حکم و سمت ندارم زیرا فعالیت‌هایی که داشتم خدا را شکر جامعه وزنه‌برداری آنها را پذیرفته‌اند و این برایم کافی است.

وی ادامه داد: برای پست دبیری، رییس فدراسیون و رییس شورای عالی فنی حق دارند که بر اساس مصالح جلو بروند و این تغییر بر این اساس انجام گرفته است. اینکه گفته می‌شود رییس فدراسیون افرادی را دور خود نگه داشته که گوش به حرف‌هستند و هر چیزی که بگوید آنها قبول می‌کنند، در شان من سیاهپور دبیر فدراسیون و ذهتاب نیست. از طرفی من را متهم می‌کنند که بر روی علی مرادی تاثیرگذار هستم اما با این حرفشان که علی مرادی به حرف کسی اهمیت نمی‌دهد و من نیز گوش به حرف‌ هستم، تناقض دارد. عملکرد ما نشان می‌دهد که موفق بودیم و کارنامه خوبی داشتیم البته نقاط ضعف رفتاری و مدیریتی نیز وجود داشته و افراد می‌توانند مسائل را خیلی دوستانه و یا به صورت صریح اما در فضای سازنده مطرح کنند مانند کاری که رسانه‌ها که انجام می‌دهند. ما نیز از اینکه نظرات مخالف ما به صورت کاملا دوستانه توضیحات خود را ارائه کنند، استقبال می‌کنیم.

باقری با بیان اینکه برخی صحبت‌ها ما را به مسیر خوبی نمی‌برد، تاکید کرد: بعد از افتخاری که فدراسیون وزنه‌برداری در المپیک کسب کرد، ایجاد همدلی و کار گروهی را در تمام زمینه‌ها داشتیم. نمی‌گوییم که کسی ما را نقد نکند اما انتظار بر این است که مسائل و مشکلات از مجرای صحیح آن گفته شود. از برخی مصاحبه‌ها و رفتارها تعجب می‌کنم چرا که ما را به مسیر خوبی نمی‌برد. باید سعی کنیم از دعوا و اغتشاش بپرهیزیم، همچنین از اینکه تهمت و حرف نادرست بزنیم. اگر جوابی داده می‌شود، باید به صورت درست به گوش مردم و رسانه‌ها رسانده شود.

وی ادامه داد: من مطلع هستم که برخی افراد از این شهر به آن شهر به دنبال جمع کردن امضا هستند و فعالیت‌هایی در جهت تخریب در حال انجام گرفتن است. چرا ما اگر حرفی داریم از راه درست آن نمی‌گوییم. من خودم شاهد بودم که علی مرادی با برکناری توکلی موافق نبود و همچنین در مورد بهادر مولایی هم نظرش این بود که او به المپیک برود. بنابراین حرف‌هایی که در این مورد زده می‌شود تهمت است و اگر موردی بوده چرا به سازمان بازرسی، اداره ارزیابی و حراست گزارش ندادند که برخورد کنند.

نایب رییس فدراسیون وزنه برداری گفت: در 70 سال گذشته کدام رییس فدراسیون وزنه‌برداری را دیده‌اید که بتواند بیشتر از پنج سال ریاست کند و موفق هم باشد. علی مرادی برای رساندن سهراب مرادی به المپیک تلاش کرد و درک درستی از شرایط کیانوش رستمی داشت. همچنین از مبارزه با دوپینگ حمایت کرد و تلاش کرد که با فراهم کردن شرایط بهداد سلیمی به المپیک برسد و توانستیم قدرت پزشکی ورزشی خود را به جهان نشان دهیم. از طرفی ساختار منظمی در فدراسیون ایجاد شد و با فدراسیون جهانی وزنه‌برداری تعامل سازنده انجام گرفت. به پیشکسوتان اهمیت داده شد، در آسیا، جهان و المپیک نیز نتایج خوبی به دست آمد. چرا این مسائل دیده نمی‌شود و بعضی دوستان از این شهر به آن شهر به دنبال امضا جمع کردن هستند و واقعا این چه برخوردی است.