آمارهای عجیب دوپینگ در بازی های المپیک لندن

بررسی مجدد نمونه های گرفته شده در بازی های المپیک 2012 لندن توسط آژانس بین المللی آزمایش دوپینگ (ITA) حاکی از 73 مورد نقض قوانین ضددوپینگ و بازپس گیری 31 مدال از ورزشکاران است.

بر اساس آخرین آمار منتشره توسط این آژانس، ورزشکاران روسی با ثبت 21 مورد مثبت دوپینگ پرچمدار هستند و در بین همه رشته های ورزشی نیز، وزنه برداری با 36 مورد مثبت در مرحله بررسی مجدد، گوی سبقت را از بقیه ربوده است.

درحالیکه سایر رشته های ورزشی هیچکدام بیش از سه مورد مثبت نداشته اند، دوومیدانی نیز 28 نتیجه مثبت داشته است. روسیه پیامد بررسی مجدد نمونه ها، 13 مدال از جمله 10 نقره المپیک لندن را از دست داده، ورزشکاران بلاروس 11 دوپینگ، اوکراین هفت و قزاقستان شش مورد را به نام خود ثبت کرده اند.

از نظر رنگ مدال، قزاقستان با از دست دادن چهار مدال طلا، در صدر جدول متضررترین هاست. هشت مدال طلا در نتیجه این بررسی های مجدد پس گرفته شده که پنج مورد مربوط به کشتی است.

نکته پایانی این که جمعا دو هزار و 727 نمونه از بازی های المپیک لندن مورد بررسی مجدد قرار گرفته و نتایج فوق رقم خورده است.

رشته وزنه برداری در نتیجه سوابق تاریک خود در زمینه نقض قوانین ضددوپینگ و فساد مدیریتی از برنامه بازی های المپیک 2028 حذف شده و بازگشت این رشته به تحول ساختاری، تغییر قانون اساسی، تغییر ساختار فرهنگی و مدیریتی و مبارزه کامل با دوپینگ منوط شده است.